Amazon kupuje energię z morskiej farmy wiatrowej: zobacz szczegóły!

Amazon kupuje energię z morskiej farmy wiatrowej: zobacz szczegóły!
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski15.02.2024 | 6 min.

Amazon kontynuuje realizację ambitnych planów transformacji energetycznej i podpisał umowę na zakup zielonej energii z morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży Szkocji. W artykule przedstawiamy szczegóły tego kontraktu zawartego z francuską grupą Engie. Dowiesz się, jaką moc ma farma wiatrowa i kiedy ma ruszyć. Przypominamy też o innych inwestycjach Amazona w odnawialne źródła energii w Europie, w tym w Polsce.

Amazon podpisuje umowę na zakup energii z morskiej farmy wiatrowej

amazon kontynuuje realizację ambitnych planów transformacji energetycznej i podpisał umowę na zakup zielonej energii z morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży Szkocji. Kontrakt został zawarty z francuską grupą Engie.

Umowa przewiduje dostawy energii elektrycznej wytwarzanej przez turbiny wiatrowe o łącznej mocy 473 MW. Energia będzie pochodzić z farmy wiatrowej Moray West, której całkowita moc ma wynieść 882 MW. Jest to zatem bardzo duża inwestycja w morską farmę wiatrową.

Farma aktualnie jest w fazie budowy. Jej uruchomienie zaplanowano na bieżący rok, co oznacza, że już niedługo zielona energia popłynie do odbiorców, w tym do magazynów i centrów danych Amazona.

Umowa z Engie pozwoli Amazonowi zrealizować część ambitnych planów osiągnięcia neutralności emisyjnej. Firma zamierza już w 2025 r. zasilać swoją globalną działalność w 100% energią ze źródeł odnawialnych.

Szczegóły kontraktu z Engie na dostawy z elektrowni Moray West

Kontrakt na dostawy zielonej energii dla Amazona został zawarty przez francuski koncern energetyczny Engie. Umowa ma formułę cPPA (corporate Power Purchase Agreement), czyli długoterminowego kontraktu zakupu energii elektrycznej.

Morską farmą wiatrową Moray West zarządza spółka Ocean Winds, która jest joint venture Engie i portugalskiej firmy EDP Renewables. Projekt realizowany jest więc we współpracy kilku podmiotów.

Farma Moray West składać się będzie z 60 turbin wiatrowych dostarczonych przez Siemensa Gamesa. Jednostkowa moc turbin to 14,7 MW. Łącznie da to wspomniane 882 MW mocy zainstalowanej i pozwoli na produkcję znaczącej ilości zielonej energii.

Harmonogram projektu

Aktualnie trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Moray West. Rozruch pierwszych turbin zaplanowano na 2023 rok. Następnie stopniowo, do końca roku, podłączane będą kolejne turbiny.

Wiosną 2023 r. inwestorzy pozyskali 2 mld funtów finansowania dłużnego na dalszy rozwój projektu. Wskazuje to, że prace postępują zgodnie z harmonogramem.

Wielka Brytania ważnym rynkiem dla inwestycji Amazon w OZE

Umowa z Engie na dostawy energii z farmy Moray West to kolejny projekt Amazona związany z inwestycjami w odnawialne źródła energii w Wielkiej Brytanii.

W 2022 r. amerykański koncern ogłosił aż 39 nowych projektów OZE w Europie, z czego wiele zlokalizowanych jest właśnie na Wyspach Brytyjskich. Amazon intensywnie inwestuje więc w rozwój zielonej energii u naszych zachodnich sąsiadów.

Dzięki temu Wielka Brytania jest obecnie jednym z kluczowych rynków realizacji strategii Amazona w zakresie transformacji energetycznej i dekarbonizacji.

Inwestycje Amazona w farmy wiatrowe

Oprócz kontraktu z Engie, Amazon podpisał też umowy z innymi operatorami farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii. Przykładowo współpracuje z firmami Ørsted i ScottishPower Renewables.

Dzięki temu zielona energia z brytyjskich elektrowni wiatrowych zasila już działalność Amazona w tym kraju. Firma deklaruje, że jest największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej w Europie.

Koncern z USA zakontraktował już 20 GW mocy z źródeł odnawialnych

Amazon kupuje energię z morskiej farmy wiatrowej: zobacz szczegóły!

Podpisana z Engie umowa na dostawy z farmy Moray West to element szerokiej strategii Amazona w zakresie transformacji energetycznej.

Firma konsekwentnie zwiększa udział zielonej energii w zasilaniu swojej globalnej działalności. Wiosną 2023 r. Amazon szacował, że zakontraktował już łącznie zakup energii odnawialnej na poziomie ponad 20 GW mocy.

Oznacza to, że koncern z USA zawarł umowy zapewniające dostawy zielonej energii na ogromną skalę. 20 GW to moc porównywalna z rocznym zużyciem energii elektrycznej w Polsce.

Plany osiągnięcia 100% zielonej energii do 2025 r.

Zakontraktowanie 20 GW mocy z OZE przybliża Amazon do realizacji celu, jakim jest 100% zielona energia w zasilaniu firmy. Ma to nastąpić już w 2025 r., więc koncern intensywnie zabezpiecza kontrakty długoterminowe na dostawy.

Strategia neutralności emisyjnej Amazona do 2040 roku

Plany zwiększania udziału zielonej energii są elementem szerokiej strategii dekarbonizacji działalności Amazona. Firma zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2040 r.

Oznacza to, że do tego czasu Amazon zamierza zredukować emisje CO2 ze swoich operacji do zera lub je zrównoważyć poprzez działania kompensacyjne.

Kluczowym filarem realizacji tego celu jest właśnie przejście na 100% zieloną energię. Pozwoli to wyeliminować emisje związane z wytwarzaniem energii elektrycznej zużywanej przez koncern.

Amazon podejmuje jednak także inne działania, jak elektryfikacja floty pojazdów czy zwiększanie efektywności energetycznej budynków. Wszystko po to, by do 2040 r. stać się firmą bez emisji netto gazów cieplarnianych.

Polskie farmy fotowoltaiczne także dostarczą energię dla Amazona

amazon rozwija projekty związane z odnawialnymi źródłami energii również w Polsce. Podpisano już umowy, które zapewnią dostawy zielonej energii z krajowych elektrowni fotowoltaicznych.

Jednym z przykładów jest kontrakt na dostawy z farmy PV Gryf o mocy 113 MW w gminie Miłkowice na Dolnym Śląsku. Jest to jedna z największych elektrowni słonecznych w Polsce.

Amazon będzie odbierał wyprodukowaną tam energię na podstawie umowy PPA (power purchase agreement). Dostawy ruszyły we wrześniu 2022 r. po uruchomieniu farmy przez jej operatora.

To jednak niejedyna tego typu inwestycja Amazona w Polsce. Firma budować będzie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 400 MW w ramach spółki Amazon Renewable Energy. Znaczna część wyprodukowanej zielonej energii będzie zasilać polskie centra logistyczne i biura Amazon.

Inwestycje w elektrownie słoneczne

Polskie projekty Amazona koncentrują się na fotowoltaice. Do 2024 r. firma zamierza uruchomić instalacje słoneczne o mocy ok. 300 MW. Kolejne 100 MW powstać ma do 2026 r.

Elektrownie fotowoltaiczne budowane są na terenie kilku województw. Powstają m.in. w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie.

Dzięki temu firma z USA będzie mogła w coraz większym stopniu zasilać swoją działalność w Polsce zieloną energią produkowaną lokalnie w krajowych elektrowniach słonecznych.

Transformacja energetyczna Amazona jest więc realizowana zarówno poprzez kontrakty z zewnętrznymi dostawcami, jak i własne inwestycje we wzbudzanie nowych mocy wytwórczych. Pozwala to konsekwentnie zwiększać udział odnawialnych źródeł i dążyć do strategicznego celu jakim jest zeroemisyjność.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy strategiczną umowę zakupu zielonej energii zawartą przez Amazon z francuską grupą Engie. Kontrakt dotyczy dostaw energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży Szkocji. Przedstawiliśmy szczegóły tej inwestycji, która zapewni koncernowi czystą energię z turbin wiatrowych o mocy 473 MW.

Amazon konsekwentnie realizuje plany transformacji energetycznej. Celem jest 100% zielona energia w zasilaniu firmy do 2025 r. i neutralność emisyjna do 2040 r. Dlatego Amazon intensywnie inwestuje w projekty OZE - zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Umowa z Engie to kolejny krok na tej drodze.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski

Mam wieloletnie doświadczenie jako instalator systemów fotowoltaicznych. Na blogu wyjaśniam wszystkie techniczne aspekty związane z PV. Dzielę się praktyczną wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły