Chińczycy kupują projekty magazynów energii w polsce

Chińczycy kupują projekty magazynów energii w polsce
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski19.01.2024 | 3 min.

Chiński deweloper odnawialnych źródeł energii Jinko Power Energy przejął dwa projekty magazynów energii w Polsce. Firma zabezpieczyła dla nich kontrakty w ramach rynku mocy na rok 2028. Łączna moc zakontraktowanych magazynów wynosi 11,3 MW, a ich pojemność 45,2 MWh. Inwestor zapowiada dalszy rozwój swojej działalności w Polsce i planuje budowę kolejnych magazynów energii.

Chiński deweloper przejmuje polskie projekty magazynów energii

Wywodząca się z Chin firma Jinko Power Energy przejęła dwa projekty magazynów energii rozwijane w Polsce. Dla obu inwestycji zabezpieczone zostały kontrakty w ramach rynku mocy na rok dostaw 2028. Łączna moc zakontraktowanych magazynów to 11,3 MW, a ich pojemność wyniesie 45,2 MWh.

Pierwszy z przejętych magazynów będzie miał moc 5,3 MW i pojemność 21,2 MWh. Drugi magazyn będzie nieco większy - jego moc wyniesie 6 MW, a pojemność 24 MWh. Obie inwestycje były dotychczas rozwijane przez polską firmę.

Chiński inwestor na razie nie ujawnia szczegółów dotyczących lokalizacji magazynów oraz harmonogramu prac. Nie wiadomo również, jakie będą docelowe źródła przychodów projektów oprócz kontraktów z rynku mocy.

Wsparcie polskiej kancelarii

W procesie przejęcia projektów oraz w ubieganiu się o kontrakty z rynku mocy chińskiemu deweloperowi pomagała kancelaria prawna Bird & Bird. Świadczyła ona szerokie wsparcie obejmujące m.in. badanie due dilligence, doradztwo transakcyjne oraz negocjacje umów.

Zdaniem prawników zaangażowanych w transakcję, rynek mocy stwarza obecnie duże szanse dla rozwoju magazynów energii w Polsce.

Plany ekspansji na polskim rynku

Jinko Power deklaruje chęć dalszej ekspansji w Polsce i inwestowania w rozwój infrastruktury energetycznej, zwłaszcza w zakresie magazynów energii. Firma będzie starała się o kontrakty dla kolejnych tego typu projektów w przyszłych aukcjach rynku mocy.

Sukces w pozyskaniu kontraktów dla dwóch pierwszych magazynów energetycznych otwiera przed Jinko Power nowe perspektywy rozwoju w Polsce. Rynek magazynów dynamicznie się rozwija, a chińska firma chce aktywnie wykorzystać tę szansę.

Ekspansja na Bliskim Wschodzie

Działalność Jinko Power koncentrowała się dotychczas głównie na rynku chińskim oraz Bliskiego Wschodu. W 2021 r. firma podpisała umowę na dostawy energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 400 MW powstającej w Arabii Saudyjskiej. Również w zeszłym roku Jinko Power wygrała przetarg na budowę elektrowni słonecznej o mocy 500 MW w Omanie.

Czytaj więcej: Jak działa i do czego służy licznik energii z fotowoltaiki?

Ekspansja w wodór i magazyny energii

Poza projektami fotowoltaicznymi, chińska firma inwestuje również w rozwój magazynów energii oraz zielonego wodoru. Buduje także wirtualną elektrownię działającą na hurtowych rynkach energii.

Od 2022 r. Jinko Power oferuje ponadto domowe systemy fotowoltaiczne dla klientów indywidualnych pod marką Jinko Family.

Ekspansja chińskiej firmy na polski rynek może mieć pozytywny wpływ na rozwój magazynów energii i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Podsumowanie

Chińczycy kupują projekty magazynów energii w polsce

Chińska firma Jinko Power Energy postanowiła rozszerzyć działalność na polski rynek, przejmując dwa projekty magazynów energii. Inwestycje te mają zapewnione przychody dzięki kontraktom na dostawy mocy z rynku mocy na rok 2028.

Łączna moc zakontraktowanych magazynów wynosi 11,3 MW, zaś ich pojemność sięgnie 45,2 MWh. Szczegóły dotyczące lokalizacji czy harmonogramu prac nie zostały na razie ujawnione. Ze względu na duże zainteresowanie rynku mocy szanse na komercjalizację projektów są jednak obiecujące.

Jinko Power zamierza kontynuować ekspansję w Polsce. Chce inwestować w rozwój infrastruktury energetycznej, zwłaszcza magazynów energii. Przejęte projekty to dopiero początek szerszych planów firmy w naszym kraju.

Dotychczas Jinko Power koncentrowała się na rynku chińskim i Bliskiego Wschodu. Teraz polski rynek OZE również stał się celem ekspansji chińskiego dewelopera.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  3. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  4. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
  5. Monitoring instalacji fotowoltaicznej - po co jest potrzebny?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski

Mam wieloletnie doświadczenie jako instalator systemów fotowoltaicznych. Na blogu wyjaśniam wszystkie techniczne aspekty związane z PV. Dzielę się praktyczną wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

Magazynowanie energiiLitwini wprowadzają domowe systemy magazynowania LFP optymalizowane pod kątem CTR i zamiaru wyszukiwania

Poznaj serię NOVA od litewskiej firmy SoliTek – innowacyjne domowe magazyny energii wykorzystujące baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o pojemnościach od 5 do 40 kWh i mocy nominalnej od 5 do 15 kW. Dowiedz się, jak te systemy można zintegrować z instalacją fotowoltaiczną i sterować za pomocą aplikacji SoliTek View, dostępne w trzech kolorach: ciemnym, turkusowym i czerwonym.