Dotacje dla prosumentów: Ile pieniędzy jeszcze dostępnych?

Dotacje dla prosumentów: Ile pieniędzy jeszcze dostępnych?
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski11.01.2024 | 5 min.

W piątej edycji programu „Mój Prąd” nadal jest sporo środków do wykorzystania na dotacje dla prosumentów. Najnowsze dane pokazują, że najwięcej wniosków dotyczy instalacji fotowoltaicznych, a na drugim miejscu są pompy ciepła. W artykule sprawdzamy, jaka jest wartość dotychczas złożonych wniosków, ile pieniędzy z programu zostało jeszcze do wydania oraz kto może ubiegać się o wsparcie w Moim Prądzie.

Dotacje z Mojego Prądu

W piątej edycji programu „Mój Prąd” nadal jest sporo środków do wykorzystania na dotacje dla prosumentów. Najnowsze dane pokazują, że najwięcej wniosków dotyczy instalacji fotowoltaicznych, a na drugim miejscu są pompy ciepła. Sprawdzamy, jaka jest wartość dotychczas złożonych wniosków, ile pieniędzy z programu zostało jeszcze do wydania oraz kto może ubiegać się o wsparcie w Moim Prądzie.

Początkowy budżet piątej edycji wynosił 100 mln zł, ale ze względu na duże zainteresowanie, został zwiększony najpierw o 400 mln zł, a później o kolejne 450 mln zł. Obecnie do wykorzystania pozostało ponad 321 mln zł. Nabór wniosków potrwa do 22 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania środków.

Rodzaje wsparcia w Moim Prądzie

W piątej edycji Mojego Prądu dotacje można otrzymać m.in. na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii oraz systemy zarządzania energią. Maksymalne kwoty dofinansowania są zróżnicowane w zależności od rodzaju inwestycji.

Największe zainteresowanie budzą oczywiście dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych. Ich popularność wynika z atrakcyjnej wysokości wsparcia, sięgającego nawet 7000 zł w przypadku instalacji PV połączonej z dodatkowym urządzeniem, np. magazynem energii.

Wnioski o dotacje wg urządzeń

Według danych na 16 października 2022 r., najwięcej wniosków dotyczyło instalacji fotowoltaicznych – ponad 64 tys. Drugie w kolejności były pompy ciepła – ponad 9 tys. wniosków, a trzecie – magazyny energii elektrycznej – ponad 5 tys.

Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się magazyny ciepła, systemy zarządzania energią oraz kolektory słoneczne. Te ostatnie znalazły się zaledwie w 130 wnioskach.

Rodzaj urządzenia Liczba wniosków
Instalacje fotowoltaiczne 64 070
Pompy ciepła 9256
Magazyny energii elektrycznej 5371

Łącznie do 16 października złożono ponad 85 tys. wniosków o dotacje w ramach Mojego Prądu. Ich wartość przekroczyła 628 mln zł.

Czytaj więcej: Koniec dotacji dla prosumentów z Mojego Prądu - co to oznacza dla właścicieli systemów fotowoltaicznych?

Wartość dotychczas złożonych wniosków

Zdecydowana większość wniosków opiewa na kwoty dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Ich łączna wartość sięgnęła niemal 387 mln zł. Drugie w kolejności są pompy ciepła z wnioskami na ponad 140 mln zł.

Trzecią pozycję zajmują magazyny energii elektrycznej z pulą 78 mln zł, a czwartą – magazyny ciepła z nieco ponad 14 mln zł wnioskowanych dotacji. Na systemy HEMS/EMS oraz kolektory słoneczne przypadają niewielkie kwoty odpowiednio 7,75 mln zł oraz 419,5 tys. zł.

Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych. Ich popularność wynika z atrakcyjnej wysokości wsparcia, sięgającego nawet 7000 zł.

Wolne środki w Moim Prądzie

Dotacje dla prosumentów: Ile pieniędzy jeszcze dostępnych?

Biorąc pod uwagę wartość złożonych wniosków, w Moim Prądzie pozostało jeszcze ponad 321 mln zł do wykorzystania. Nabór potrwa maksymalnie do 22 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania budżetu programu, który obecnie wynosi 950 mln zł.

Do 16 października 2022 r. dotacje faktycznie wypłacono dla nieco ponad 24,7 tys. prosumentów, czyli ok. 28,8 proc. dotychczasowych wnioskodawców. Kwota ta będzie systematycznie rosła w miarę realizacji kolejnych wypłat.

Realizacja poprzedniej edycji programu

Jednocześnie trwa rozliczanie czwartej edycji Mojego Prądu. Do 16 października 2022 r. wypłacono środki dla ponad 61,9 tys. beneficjentów, na łączną kwotę przekraczającą 332 mln zł.

Stanowi to 99,4 proc. wartości wszystkich złożonych i zaakceptowanych wniosków w poprzedniej odsłonie programu. Najwięcej z nich dotyczyło instalacji fotowoltaicznych, a dalej magazynów ciepła i energii elektrycznej.

Kto może ubiegać się o dotację

Dotacje z Mojego Prądu przeznaczone są wyłącznie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Kluczowym warunkiem jest rozliczanie wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billingu.

Fundusz podzielił wnioskodawców na trzy grupy. Pierwszą tworzą prosument rozliczający się w net-billingu, którzy wcześniej nie korzystali z dotacji do mikroinstalacji PV. Drugą – prosument w systemie opustów, którzy zdecydują się na zmianę rozliczeń na net-billing. Trzecią – prosument rozliczający się w opustach, który już otrzymał wcześniej dotację na instalację PV.

W tym ostatnim przypadku warunkiem ubiegania się o kolejne dofinansowanie jest m.in. zmiana systemu rozliczeń na net-billing oraz montaż dodatkowego urządzenia objętego programem, np. magazynu energii lub pompy ciepła.

Podsumowanie

W piątej edycji programu „Mój Prąd” jest jeszcze sporo środków do wykorzystania na dotacje dla prosumentów. Z najnowszych danych wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, a dalej znajdują się pompy ciepła.

Łączna wartość dotychczas złożonych wniosków przekroczyła 628 mln zł, z czego zdecydowana większość dotyczy właśnie paneli PV. W programie pozostało ponad 321 mln zł do wykorzystania, a nabór potrwa maksymalnie do 22 grudnia 2022 r.

Jednocześnie wciąż trwa wypłata środków z poprzedniej, czwartej edycji Mojego Prądu. Tutaj także dominują dotacje na instalacje fotowoltaiczne. Do tej pory wypłacono ponad 99 proc. wnioskowanych kwot.

Wsparcie kierowane jest wyłącznie do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy rozliczają produkcję prądu w systemie net-billingu. W zależności od sytuacji beneficjentów podzielono na trzy grupy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  3. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  4. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
  5. Monitoring instalacji fotowoltaicznej - po co jest potrzebny?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski

Mam wieloletnie doświadczenie jako instalator systemów fotowoltaicznych. Na blogu wyjaśniam wszystkie techniczne aspekty związane z PV. Dzielę się praktyczną wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły