Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe

Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski16.02.2024 | 4 min.

Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe to nowy program wsparcia przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest zachęcenie Polaków do inwestowania we własne mikroinstalacje wiatrowe poprzez atrakcyjne dotacje pokrywające nawet połowę kosztów zakupu i montażu. W artykule przedstawiamy szczegóły programu, m.in. kto i na jakich warunkach może ubiegać się o dofinansowanie na domową elektrownię wiatrową, wysokość dotacji, wymagania co do parametrów instalacji oraz harmonogram wdrażania programu.

Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe w nowym programie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotowały nowy program wsparcia dla osób zainteresowanych instalacją domowych elektrowni wiatrowych. Nosi on nazwę „Moja Elektrownia Wiatrowa” i jest skierowany do osób fizycznych posiadających budynki mieszkalne.

Celem programu jest zachęcenie Polaków do inwestowania we własne odnawialne źródła energii w postaci mikroinstalacji wykorzystujących energię wiatru. W tym celu przewidziano atrakcyjne dotacje, które mogą pokryć nawet 50% kosztów takiej inwestycji.

Środki z Funduszu Modernizacyjnego

Program będzie finansowany ze środków Funduszu Modernizacyjnego, który powstał dzięki wpłatom podmiotów korzystających z uprawnień do emisji CO2. Jego łączny budżet to aż 400 mln zł.

Dzięki niemu właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dotacje nie tylko na turbiny wiatrowe, ale także na magazyny energii, które umożliwią efektywniejsze wykorzystanie wyprodukowanego prądu.

Wysokość i forma dotacji na instalację turbiny i magazynu

Dotacje w programie „Moja Elektrownia Wiatrowa” są przyznawane w maksymalnej wysokości 50% kosztów kwalifikowanych na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Oznacza to, że osoby decydujące się na taką inwestycję będą musiały wnieść co najmniej 50% wkładu własnego. Niemniej jednak pozostała część wydatków może być w sporej części zrefundowana.

Limity dotacji

Konkretne limity dotacji przewidziane w programie to:

  • na turbinę wiatrową - do 30 tys. zł, ale nie więcej niż 5 tys. zł na 1 kW mocy
  • na magazyn energii - do 17 tys. zł

Dodatkowo można ubiegać się o pokrycie 10% kosztów kwalifikowanych na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej.

Czytaj więcej: Niemiecki deweloper buduje morską farmę wiatrową w Japonii

Wymagania dla inwestorów i mikroinstalacji objętych programem

Nie każdy będzie mógł skorzystać z programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Uczestnikiem może zostać osoba fizyczna, która spełnia szereg warunków.

Przede wszystkim musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego, w którym energia z odnawialnych źródeł będzie zużywana na potrzeby domowe (wyklucza to budynki rekreacyjne).

Parametry mikroinstalacji objętej programem
Moc turbiny wiatrowej maks. 20 kW
Wysokość turbiny maks. 30 m
Pojemność magazynu min. 2 kWh

Co więcej, wytworzona energia musi być zużywana na potrzeby własne, a w przypadku instalacji podłączonej do sieci konieczne jest posiadanie umowy regulującej kwestie wprowadzania nadwyżek do sieci.

Lokalizacja i parametry elektrowni wiatrowych z dotacją

Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe

Aby otrzymać dotację, mikroinstalacja wiatrowa musi zostać zainstalowana na budynku mieszkalnym lub na terenie działki, na której ten budynek się znajduje.

Dodatkowo obowiązują pewne ograniczenia odnośnie parametrów instalacji. Przydomowa turbina wiatrowa nie może mieć mocy większej niż 20 kW i wysokości przekraczającej 30 metrów. Towarzyszący jej magazyn energii musi mieć pojemność co najmniej 2 kWh.

Wymagania dotyczące parametrów instalacji oraz jej lokalizacji mają zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z przepisami prawa budowlanego.

Harmonogram realizacji i uruchomienia programu dotacyjnego

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa” będzie realizowany w latach 2024-2029. Podpisywanie umów dotacyjnych z beneficjentami będzie możliwe maksymalnie do końca 2028 roku, a wydatkowanie przyznanych środków - do końca kolejnego roku.

Obecnie trwają ostatnie prace nad ostatecznym kształtem programu. Dopiero po ich zakończeniu i zatwierdzeniu założeń przez Komisję Europejską będzie można ogłosić termin rozpoczęcia naboru wniosków.

Warto więc już teraz rozważyć instalację własnej domowej elektrowni wiatrowej i przygotować się do skorzystania z atrakcyjnych dotacji, które w znacznym stopniu obniżą koszty takiej ekologicznej inwestycji.

Podsumowanie

W artykule przybliżono założenia nowego programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”, który ma zachęcić Polaków do inwestowania w domowe elektrownie wiatrowe. Dofinansowanie na poziomie do 50% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu ma stymulować rozwój odnawialnych źródeł energii opartych o energię wiatru. Wymagania co do parametrów instalacji i magazynów energii mają zagwarantować bezpieczeństwo, a także efektywne wykorzystanie eko-dotacji sięgających 30 tys. zł.

Program skierowany jest do osób fizycznych i zakłada dofinansowanie inwestycji na prywatnych posesjach. Jego realizacja ma potrwać od 2024 do 2029 r. To dobry moment, aby rozważyć montaż własnej farmy wiatrowej dzięki wsparciu z budżetu państwa.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie: co to oznacza dla Polski?
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski

Mam wieloletnie doświadczenie jako instalator systemów fotowoltaicznych. Na blogu wyjaśniam wszystkie techniczne aspekty związane z PV. Dzielę się praktyczną wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły