Duńczycy zainicjują nowy etap największej farmy wiatrowej na świecie

Duńczycy zainicjują nowy etap największej farmy wiatrowej na świecie
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej02.01.2024 | 6 min.

Duński koncern Orsted zainicjuje trzeci etap budowy morskiej farmy wiatrowej Hornsea, która ma szansę stać się największą na świecie. W ramach projektu powstanie farma o mocy 2,9 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Łącznie wszystkie trzy etapy dadzą moc 5,4 GW. Inwestor podpisał już umowy m.in. na dostawę turbin i rozpocznie prace budowlane. Realizacja Hornsea 3 umocni pozycję Wielkiej Brytanii jako lidera w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i przyciągnie kolejne inwestycje.

Ujawniono dalsze plany rozbudowy farmy Hornsea

Duński koncern Orsted poinformował o podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej dotyczącej realizacji trzeciego etapu projektu morskiej farmy wiatrowej Hornsea. Tym samym ujawniono dalsze plany związane z rozbudową tego kompleksu, który ma szansę stać się największą tego typu instalacją na świecie.

Dotychczas w ramach projektu Hornsea wybudowano już dwie farmy - Hornsea 1 o mocy 1,2 GW oraz Hornsea 2 o mocy 1,3 GW. Zlokalizowane są one u wybrzeży Wielkiej Brytanii w odległości 160 km od hrabstwa Yorkshire. Teraz inwestor postanowił zainicjować kolejny etap inwestycji i wybudować trzecią farmę - Hornsea 3 - która będzie miała moc 2,9 GW.

Łączna moc na poziomie 5,4 GW

Po zakończeniu budowy Hornsea 3 cały kompleks osiągnie łączną moc na poziomie 5,4 GW. Tym samym stanie się największą pod względem zainstalowanej mocy morską farmą wiatrową na świecie. Dla porównania, aktualny lider - brytyjski projekt Dogger Bank docelowo będzie miał moc 3,6 GW.

Rusza budowa kolejnego etapu farmy Hornsea

Decyzja inwestycyjna oznacza, że wkrótce ruszą prace budowlane związane z realizacją kolejnego etapu farmy Hornsea. Kompleks będzie budowany etapami, a jego pełne zakończenie planowane jest na 2027 rok. Docelowo ma on zapewnić zieloną energię dla ponad 3,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Inwestor szacuje, że sama budowa Hornsea 3 zapewni do 5 tys. miejsc pracy. Prace budowlane będą koordynowane z centrum operacyjnego Orsted zlokalizowanego w porcie Grimsby. Stamtąd będzie również zarządzana przyszła eksploatacja farmy.

Kluczowe umowy już podpisane

Aby zapewnić sprawną realizację inwestycji, Orsted zawarł już wcześniej szereg kluczowych umów z partnerami i poddostawcami. Wśród nich znalazła się m.in. umowa z firmą Siemens Gamesa na dostawę turbin wiatrowych nowej generacji o mocy 14 MW każda.

Czytaj więcej: Niemiecki deweloper buduje morską farmę wiatrową w Japonii

Podpisano umowę na dostawę turbin

Jak już wspomniano, kluczowym elementem projektu Hornsea 3 jest umowa na dostawę turbin wiatrowych zawarta z firmą Siemens Gamesa. W jej ramach hiszpańsko-niemiecki koncern dostarczy turbiny morskie modelu SG 14-236 DD o mocy jednostkowej 14 MW.

Turbiny te należą do najnowszej generacji urządzeń tego typu. Charakteryzują się większą mocą i sprawnością w porównaniu do wcześniej stosowanych modeli.

Zastosowanie większych i nowocześniejszych turbin pozwoli zmaksymalizować produkcję zielonej energii z farm Hornsea przy relatywnie mniejszej liczbie jednostek. Przełoży się to zarówno na niższe koszty inwestycyjne, jak i operacyjne całego projektu.

Umowa o kluczowym znaczeniu

Umowa z Siemens Gamesa ma kluczowe znaczenie dla realizacji Hornsea 3. Dzięki wcześniejszemu jej zawarciu Orsted zabezpieczył dostawy turbin wiatrowych po konkurencyjnej cenie, pomimo ostatnich silnych presji inflacyjnych.

Model turbiny SG 14-236 DD
Moc jednostkowa 14 MW
Wysokość wieży 136 m
Średnica wirnika 236 m

Zapewni dostawy zielonej energii

Duńczycy zainicjują nowy etap największej farmy wiatrowej na świecie

Głównym zadaniem farmy Hornsea 3 będzie produkcja zielonej, odnawialnej energii elektrycznej. Szacuje się, że rocznie będzie w stanie wygenerować ok. 14 TWh energii. Biorąc pod uwagę średnie zużycie przez brytyjskie gospodarstwo domowe, taka ilość wystarczyłaby do pokrycia potrzeb ponad 3,3 mln domów.

  • odnawialne, bezemisyjne źródło energii
  • produkcja na poziomie 14 TWh rocznie
  • zasilanie ponad 3,3 mln gospodarstw domowych

Dzięki temu inwestycja w znacznym stopniu przyczyni się do realizacji celów klimatycznych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii poprzez lokalną produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

Przyciąga inwestycje do Wielkiej Brytanii

Realizacja tak wielkoskalowego projektu jak Hornsea świadczy o wysokim potencjale Wielkiej Brytanii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Rząd tego kraju wyznaczył bardzo ambitne cele rozwoju offshore do 2030 roku, co zachęca światowych inwestorów takich jak Orsted do lokowania tam swoich projektów.

Jak dotąd wszystkie trzy etapy Hornsea powstają właśnie na wodach brytyjskich. Co więcej, podobne zaawansowane projekty realizują tam również inne podmioty, jak norweski Equinor czy brytyjski SSE Renewables. Tym samym Wielka Brytania nie tylko przyciąga nowe inwestycje, ale także ma szansę umocnić swoją pozycję globalnego lidera w tej perspektywicznej branży.

Ma szansę na miano największej na świecie

Po zakończeniu budowy wszystkich trzech zaplanowanych etapów Hornsea będzie dysponował łączną mocą 5,4 GW. Nie tylko umocni tym samym pozycję Orsted jako największego dewelopera morskich farm wiatrowych, ale też sama ma szansę zostać najpotężniejszą tego typu elektrownią na świecie.

Do tej pory za największą uznawana jest realizowana również u wybrzeży Wielkiej Brytanii farma Dogger Bank, której docelowa moc ma wynieść 3,6 GW. Hornsea po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i instalacyjnych będzie zatem o prawie 2 GW mocniejsza.

Tym samym projekt Orsted ma bardzo duże szanse, aby w najbliższych latach przejąć miano najpotężniejszej morskiej farmy wiatrowej na świecie. Byłby to ogromny sukces nie tylko dla duńskiego koncernu, ale także dla Wielkiej Brytanii jako lidera tego sektora odnawialnych źródeł energii.

Podsumowanie

Decyzja duńskiego koncernu Orsted o budowie kolejnego etapu farmy Hornsea to szansa na powstanie największej morskiej farmy wiatrowej na świecie. Po zakończeniu prac łączna moc wszystkich trzech etapów ma wynieść 5,4 GW. Inwestor zawarł już niezbędne umowy, w tym na dostawę nowoczesnych turbin wiatrowych. Realizacja projektu wzmacnia pozycję Wielkiej Brytanii jako lidera w zakresie offshore i przyciąga do niej kolejnych inwestorów. Farmy Hornsea będą kluczowe dla realizacji celów energetycznych UK.

Ruszyła zatem budowa kolejnego etapu, który po oddaniu do użytku będzie w stanie dostarczyć 14 TWh zielonej energii rocznie. Wystarczy to na pokrycie zapotrzebowania ponad 3 mln brytyjskich gospodarstw domowych. To ogromny krok naprzód nie tylko dla Orsted czy Wielkiej Brytanii, ale także dla całego sektora offshore.

Projekt Hornsea pokazuje, że morskie farmy wiatrowe mają coraz większy potencjał i mogą odgrywać kluczową rolę w zielonej transformacji sektora elektroenergetycznego. Dlatego kolejni inwestorzy decydują się na realizację tego typu przedsięwzięć, a państwa wyznaczają ambitne cele rozwoju offshore.

Z jednej strony dzięki rosnącej skali projekty stają się bardziej opłacalne, a z drugiej pojawia się presja na dalszą redukcję kosztów. Dlatego kluczowe znaczenie mają innowacje i synergie pomiędzy poszczególnymi etapami. Pozwalają one zmaksymalizować produkcję przy niższych nakładach inwestycyjnych i operacyjnych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej

Jestem audytorem energetycznym, specjalizuję się w fotowoltaice. Dzielę się na blogu poradami dotyczącymi projektowania, montażu i serwisowania systemów PV. Pomagam w doborze optymalnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły