Europejscy producenci falowników na krawędzi bankructwa? Powody mogą Cię zaskoczyć

Europejscy producenci falowników na krawędzi bankructwa? Powody mogą Cię zaskoczyć
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski20.04.2024 | 3 min.

Przez ostatnie lata europejscy producenci falowników fotowoltaicznych toczyli nierówną walkę z tańszą konkurencją z Azji. Kiedy wydawało się, że ich sytuacja jest coraz trudniejsza, musieli stawić czoła nowym wyzwaniom. Przebranżowienie czy bankructwo? Poznaj kulisy dramatycznej walki o przetrwanie i odkryj, jak koncerny z Europy chcą odzyskać przewagę nad chińskimi rywalami.

Chińskie firmy sprawnie zdobywają europejski rynek falowników

W ostatnich latach rynek falowników fotowoltaicznych w Europie mocno się zmienił. Choć jeszcze kilka lat temu dominowali na nim europejscy producenci, obecnie tracą oni udziały na rzecz producentów z Azji, przede wszystkim z Chin.

Chińskie koncerny postawiły na strategię niskich cen, wykorzystując skalę swojej produkcji oraz dostęp do tanich komponentów. Dla europejskich producentów falowników stanowi to ogromne wyzwanie, ponieważ muszą oni stawiać czoła tańszej konkurencji, nie mogąc zejść z kosztami do poziomu azjatyckich rywali.

Sytuację tę doskonale opisuje Martin Hackl, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w firmie Fronius, czołowym europejskim producencie falowników PV. Jak wyjaśnia, chińscy gracze szybko zwiększają swoje udziały na rynku Starego Kontynentu, zagrażając pozycji dotychczasowych liderów.

Ceny kluczowym czynnikiem wyboru przez klientów indywidualnych

Przy wyborze falowników paneli fotowoltaicznych dla instalacji domowych cena wciąż pozostaje kluczowym czynnikiem decydującym o ostatecznej decyzji zakupowej. Producenci z Azji mogą zaoferować swoje urządzenia po znacznie niższych cenach niż europejskie firmy, co nieuchronnie przekłada się na ich rosnące udziały w tym segmencie rynku.

Martin Hackl przyznaje, że cena zawsze będzie miała duże znaczenie, jednak zwraca uwagę na potencjalne dodatkowe korzyści związane z wyborem falowników od europejskich producentów:

 • Zrównoważona, europejska produkcja
 • Lokalny łańcuch dostaw i cyfrowy ekosystem
 • Zaawansowane rozwiązania technologiczne i funkcjonalności
 • Systemy monitoringu i zarządzania przepływem energii
 • Bezpieczeństwo danych i lokalne serwery

Producenci tacy jak Fronius starają się znaleźć cechy wyróżniające ich produkty, które mogłyby zachęcić klientów indywidualnych do wyboru droższych, ale bardziej zaawansowanych rozwiązań europejskich marek.

Czytaj więcej: Gigantyczna instalacja magazynująca energię grawitacyjną już działa

UE potrzebuje kompleksowej polityki przemysłowej dla branży PV

Zdjęcie Europejscy producenci falowników na krawędzi bankructwa? Powody mogą Cię zaskoczyć

Analizując sytuację europejskiego rynku falowników, Martin Hackl zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia przez Unię Europejską rzeczywistej polityki przemysłowej, która wesprze rozwój lokalnych producentów. Jak zauważa, same słowa nie wystarczają - potrzebne są konkretne działania i programy wsparcia.

Ekspert z Froniusa wypowiada się przeciwko wprowadzaniu karnych ceł na importowane urządzenia. Zamiast tego postuluje o:

 • Wsparcie europejskiego sektora badań i rozwoju
 • Stworzenie funduszu pokrywającego różnicę cen produktów europejskich i chińskich
 • Edukację klientów odnośnie zalet wyboru lokalnych producentów
 • Zabezpieczenie europejskiego systemu energetycznego

Tylko kompleksowe podejście oraz realna pomoc ze strony Unii mogą pomóc producentom falowników PV z Europy w walce z rosnącą konkurencją z Państwa Środka. W przeciwnym razie ich dalsze losy mogą okazać się bardzo niepewne.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
 2. Największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie: co to oznacza dla Polski?
 3. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
 4. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
 5. Monitoring instalacji fotowoltaicznej - po co jest potrzebny?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski

Mam wieloletnie doświadczenie jako instalator systemów fotowoltaicznych. Na blogu wyjaśniam wszystkie techniczne aspekty związane z PV. Dzielę się praktyczną wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły