Gdzie zamontować falownik w instalacji fotowoltaicznej?

thumbnail
author-image

Adam Witkowski

18.09.2023 | 7 min.

Wybór odpowiedniego miejsca do zamontowania falownika w instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy, aby zapewnić optymalną i bezawaryjną pracę systemu. Istnieje kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę, decydując gdzie umieścić to urządzenie. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze wskazówki oraz szczegółowe wytyczne, aby dokonać najlepszego wyboru lokalizacji dla falownika fotowoltaicznego.

Miejsce montażu falownika - kluczowe czynniki

Na początku warto przeanalizować kilka podstawowych czynników, które pomogą zawęzić opcje co do miejsca zainstalowania falownika:

  • wentylacja i temperatura otoczenia - falownik powinien być zamontowany w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w którym nie występują ekstremalne temperatury;
  • bliskość instalacji DC i punktu przyłączeniowego AC - im krótsze przewody tym mniejsze straty mocy;
  • łatwy i bezpieczny dostęp do urządzenia na wypadek konserwacji lub awarii;
  • odporność na zalanie i wilgoć;
  • poszanowanie warunków gwarancji producenta.

Uwzględnienie powyższych czynników pozwoli na wstępne określenie optymalnych stref w obrębie domu/mieszkania lub na zewnątrz budynku do zamontowania falownika PV.

Główne lokalizacje dla falownika PV

Wewnątrz domu/mieszkania

Montaż falownika wewnątrz budynku może być dobrym rozwiązaniem, gdy:

  • występują stabilne warunki temperaturowe - np. w nieogrzewanym garażu;
  • jest łatwy dostęp do instalacji DC na dachu;
  • nie ma zagrożenia zalaniem lub wilgocią;
  • możliwe jest zapewnienie wentylacji i chłodzenia falownika.

Najlepszymi opcjami są zazwyczaj piwnica, garaż, pomieszczenie gospodarcze. Należy jednak sprawdzić czy warunki panujące w danym miejscu są zgodne z wymaganiami producenta.

Na zewnątrz budynku

Montaż na elewacji lub na gruncie obok domu/mieszkania może być dobry, gdy:

  • wewnątrz brak odpowiedniego pomieszczenia;
  • łatwiejsze jest poprowadzenie okablowania;
  • możliwe zapewnienie dobrych warunków wentylacji.

Falownik musi być wtedy umieszczony w obudowie o odpowiednim stopniu szczelności i zabezpieczony przed opadami/nasłonecznieniem. Trzeba go zamontować w bezpiecznej odległości od okien i drzwi.

W pomieszczeniu technicznym/gospodarczym

Pomieszczenia techniczne lub gospodarcze mogą być dobrym miejscem, jeśli zapewniają:

  • odpowiednią wentylację i temperaturę;
  • brak zagrożenia zalaniem/wilgocią;
  • ochronę przed dostępem osób postronnych.

Należy sprawdzić rozmiary falownika i możliwość jego instalacji w wybranym pomieszczeniu. Konieczne będzie także poprowadzenie wszystkich kabli z dachu.

Wymagania dotyczące wentylacji i chłodzenia

Zapewnienie przepływu powietrza

Aby zapewnić prawidłowe chłodzenie, wokół falownika musi swobodnie krążyć powietrze. Należy pozostawić co najmniej 10-15 cm wolnej przestrzeni z każdej strony.

Nie należy montować urządzenia w zamkniętych szafkach, obudowach lub niszach. Pomieszczenie powinno mieć otwory wentylacyjne umożliwiające stały przepływ powietrza.

Odprowadzanie ciepła z falownika

Falownik podczas pracy nagrzewa się. Ciepło musi być skutecznie odprowadzane na zewnątrz. Należy unikać montażu w ciasnych i nie wentylowanych miejscach, gdzie nie ma możliwości odpowiedniego chłodzenia urządzenia.

Minimalna odległość od ścian i sufitu

Producenci falowników określają zazwyczaj minimalną odległość od ścian i sufitu wymaganą do prawidłowej wentylacji. Zwykle jest to ok. 10-20 cm z każdej strony. Należy bezwzględnie przestrzegać tych wytycznych.

Bezpieczeństwo i łatwy dostęp do urządzenia

Montaż w miejscu nienarażonym na zalanie

Miejsce instalacji falownika musi być zabezpieczone przed ryzykiem zalania wodą i wilgocią. Nie montujemy go w piwnicach zagrożonych zalaniem, łazienkach, pralniach. Należy wybrać suche pomieszczenie w bezpiecznej odległości od rur, zaworów, kranów itp.

Możliwość szybkiego wyłączenia w razie awarii

Falownik musi być zainstalowany w miejscu, gdzie w razie potrzeby możliwe będzie szybkie odłączenie zasilania i wyłączenie urządzenia. Odpowiednia lokalizacja ułatwi dostęp i zminimalizuje ryzyko w przypadku awarii.

Swobodny dostęp do panelu sterującego

Bardzo ważne jest, aby zapewnić łatwy dostęp do panelu sterującego i wyświetlacza falownika. Pozwoli to na wygodną obsługę, kontrolę pracy i odczyt danych bez konieczności przestawiania urządzenia.

Bliskość punktu przyłączeniowego i instalacji DC

Minimalizacja długości okablowania AC i DC

Należy zminimalizować długość przewodów DC z paneli PV oraz przewodów AC do punktu przyłączeniowego w instalacji elektrycznej. Pozwoli to ograniczyć straty mocy na przesyle prądu z paneli do falownika oraz z falownika do sieci energetycznej.

Unikanie zacienienia modułów PV

Przy wyborze miejsca na zewnątrz budynku trzeba uwzględnić ustawienie paneli PV i unikać montażu falownika w miejscu, które rzucałoby cień na moduły fotowoltaiczne.

Ograniczenie strat mocy na przesyle

Im dłuższe przewody tym większe straty napięcia prądu stałego z modułów PV do falownika. Dlatego odległość między tymi elementami powinna być jak najkrótsza. Podobnie z przewodami AC między falownikiem a licznikiem energii.

Poszanowanie warunków gwarancji producenta

Przestrzeganie zaleceń co do montażu

W instrukcji falownika znajdują się szczegółowe wskazówki dotyczące miejsca i sposobu montażu. Należy dokładnie zapoznać się z tymi wytycznymi i ściśle ich przestrzegać, aby nie naruszyć warunków gwarancji.

Zachowanie dopuszczalnego zakresu temp. pracy

Producenci określają dokładny zakres temperatur otoczenia, w którym falownik PV może pracować. Przekroczenie dopuszczalnych wartości min/max może skutkować utratą gwarancji. Miejsce montażu musi umożliwiać utrzymanie właściwej temperatury pracy.

Montaż urządzenia w pozycji zalecanej przez producenta

W instrukcji znajdują się informacje w jakiej pozycji należy zamontować falownik - pionowo lub poziomo. Nie przestrzeganie zaleceń może utrudnić chłodzenie i doprowadzić do przegrzania, a co za tym idzie do uszkodzenia falownika.

Podsumowując, wybierając miejsce montażu falownika fotowoltaicznego należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, aby zapewnić optymalne i bezpieczne funkcjonowanie całego systemu PV. Kluczowe są wentylacja, temperatura, bliskość paneli i sieci elektrycznej, ochrona przed wilgocią i łatwy dostęp do urządzenia. Przestrzeganie zaleceń producenta pozwoli uniknąć problemów i zachować gwarancję.

Podsumowanie

Właściwy montaż falownika ma kluczowe znaczenie dla sprawnego i bezawaryjnego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników - od warunków klimatycznych i wentylacji, przez bezpieczeństwo i wygodny dostęp, po poszanowanie zaleceń producenta. Miejsce montażu musi zapewnić optymalną temperaturę pracy, niezawodną wentylację, ochronę przed wilgocią i łatwą konserwację urządzenia. Bliskość modułów i punktu przyłączeniowego ograniczy straty energii. Przestrzeganie wytycznych instalacji pozwoli uniknąć błędów i korzystać z systemu PV przez lata bez awarii i w pełni wykorzystując jego potencjał.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są optymalne warunki do montażu falownika PV?

Falownik powinien być zamontowany w wentylowanym i suchym pomieszczeniu o temperaturze od -25 do 60°C, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Wokół urządzenia należy zapewnić co najmniej 10-15 cm wolnej przestrzeni.

Gdzie najlepiej zamontować falownik - wewnątrz czy na zewnątrz?

Obie lokalizacje mają wady i zalety. Montaż wewnątrz domu zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale wymaga doprowadzenia wentylacji. Na zewnątrz łatwiej odprowadzić ciepło, ale trzeba chronić falownik przed deszczem i upałem.

Jak zminimalizować straty mocy przy wyborze miejsca?

Należy zamontować falownik jak najbliżej modułów PV i punktu przyłączeniowego do sieci elektrycznej, aby skrócić długość przewodów prądu stałego i przemiennego.

Czy falownik może być zamontowany w dowolnej pozycji?

Nie, producenci określają dopuszczalne pozycje montażu opisane w instrukcji. Najczęściej jest to ustawienie pionowe lub poziome. Od tego zależy wentylacja i chłodzenie falownika.

Jak zadbać o bezpieczeństwo przy wyborze lokalizacji?

Falownik powinien wisieć w łatwo dostępnym miejscu, z którego w razie potrzeby można szybko go odłączyć. Nie należy instalować go w strefach zagrożenia zalaniem czy uszkodzeniem mechanicznym.

tagTagi
shareUdostępnij
author
Adam Witkowski

Jako pasjonat fotowoltaiki, przemierzam promieniste szlaki słoneczne w poszukiwaniu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań. Na blogu odkryjecie nie tylko techniczne aspekty paneli fotowoltaicznych, ale także inspiracje, jak integrować zrównoważoną energię słoneczną z codziennym życiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły