Ile kosztuje 1 kWp mocy w instalacji fotowoltaicznej? Aktualne ceny.

Ile kosztuje 1 kWp mocy w instalacji fotowoltaicznej? Aktualne ceny.
Autor Adam Witkowski
Adam Witkowski21.09.2023 | 8 min.

Składniki kosztów instalacji fotowoltaicznej

Koszt paneli fotowoltaicznych

Koszt paneli fotowoltaicznych stanowi zazwyczaj około 30-40% całkowitego budżetu inwestycji w instalację PV. Na cenę modułów fotowoltaicznych wpływają przede wszystkim ich parametry techniczne takie jak sprawność, rodzaj ogniw (monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne), moc panelu czy marka producenta. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa sprawność i lepsze parametry techniczne paneli, tym ich cena za 1 kWp będzie wyższa.

Obecnie ceny dobrych jakościowo paneli fotowoltaicznych z ogniwami monokrystalicznymi o mocy 250-330 Wp wahają się w przedziale od ok. 1300 do 2000 zł za sztukę. Oznacza to koszt około 4100-6000 zł za 1 kWp zainstalowanej mocy. Tani moduły o gorszych parametrach można znaleźć w cenach rzędu 900-1200 zł za 250-280 Wp, jednak lepiej unikać najtańszych ofert, gdyż odbija się to na wydajności i trwałości instalacji.

Koszty konstrukcji montażowych

Kolejnym istotnym składnikiem kosztów instalacji fotowoltaicznej są konstrukcje montażowe służące do zamocowania paneli. Mogą to być proste systemy dachowe na rąbek lub blachę trapezową, bądź bardziej skomplikowane konstrukcje wolnostojące czy trackery solarne. Koszt konstrukcji wynosi zazwyczaj 10-20% wartości inwestycji w fotowoltaikę.

Na typ konstrukcji wpływa rodzaj dachu i miejsce montażu. Proste systemy na dach skośny to wydatek rzędu 250-600 zł za 1 kWp w zależności od rozwiązania. Konstrukcje wolnostojące i trackery są droższe - ich cena za 1 kWp mocy to ok. 1000-2000 zł.

Koszty okablowania i zabezpieczeń

Trzecim elementem składowym budżetu na instalację fotowoltaiczną są koszty okablowania, które łączą poszczególne elementy systemu oraz zabezpieczeń elektrycznych i odgromowych. Ich udział w całości inwestycji to zwykle 5-15%.

Na metr kwadratowy instalacji przypada około 5-10 m kabla solarnego, którego cena to średnio 2-5 zł. Do tego dochodzą zabezpieczenia nadprądowe, ograniczniki przepięć, uziemienia, rozłączniki itp. w zależności od wielkości i konfiguracji systemu. Dobre okablowanie i zabezpieczenia są kluczowe dla trwałości i bezpieczeństwa instalacji PV.

Moc instalacji a koszty

Wpływ wielkości systemu na cenę za 1 kWp

Koszt 1 kWp zainstalowanej mocy maleje wraz ze wzrostem wielkości instalacji fotowoltaicznej. Im większa moc PV tym niższa cena jednostkowa. Dla mikroinstalacji do 5 kWp koszt 1 kWp wynosi średnio ok. 5500-6500 zł. Przy systemach 5-10 kWp spada do ok. 4500-5500 zł/kWp. Duże instalacje powyżej 10 kWp to koszt rzędu 3500-4500 zł za 1 kWp.

Wpływ na to mają m.in. niższe ceny hurtowe paneli przy zakupie większej liczby oraz korzystniejsze stawki montażu na 1 kWp przy dużych systemach. Ekonomia skali obniża zatem jednostkowy koszt 1 kWp wraz ze wzrostem mocy instalacji PV.

Oszczędności przy większych instalacjach

Biorąc pod uwagę spadek ceny 1 kWp wraz ze wzrostem mocy instalacji, większe systemy fotowoltaiczne są bardziej opłacalne. Przykładowo 6 kWp kosztuje średnio ok. 39 000 zł, natomiast instalacja 12 kWp to koszt ok. 54 000 zł. Mimo dwukrotnie większej mocy, koszt wzrósł tylko o 38%.

W efekcie większa instalacja 12 kWp zapewnia znacznie niższą cenę jednostkową za 1 kWp na poziomie ok. 4500 zł. Dla porównania 6 kWp to średnio 6500 zł za 1 kWp. Wybór odpowiednio dobranej większej mocy przynosi zatem wymierne oszczędności.

Dobór optymalnej wielkości instalacji

Wybierając wielkość instalacji fotowoltaicznej należy więc szukać kompromisu pomiędzy kosztami inwestycji a maksymalizacją produkcji energii na własne potrzeby. Zbyt mała moc oznacza niewykorzystany potencjał, ale zbyt duża to niepotrzebnie wydane pieniądze.

Dlatego kluczowe jest dokładne oszacowanie rocznego zużycia energii i dobranie optymalnej wielkości systemu PV, która pozwoli na efektywne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej na własne cele.

Dodatkowe elementy systemu fotowoltaicznego

Koszt falownika fotowoltaicznego

Kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik (inwerter), który przetwarza prąd stały (DC) z paneli na prąd przemienny (AC) wykorzystywany w sieci elektrycznej. Koszt falownika stanowi około 10-15% całkowitej inwestycji w system PV.

Cena falownika zależy przede wszystkim od jego mocy, która powinna być dobrana optymalnie do wielkości instalacji. Falowniki jednofazowe o mocy 2-5 kW kosztują od ok. 2500 do 4000 zł. Falowniki trójfazowe na większe instalacje są droższe - ich cena za 10-20 kW mocy to ok. 10000-20000 zł.

Baterie magazynujące i ich cena

Opcjonalnym, dodatkowym kosztem jest zastosowanie magazynów energii, czyli baterii, które gromadzą nadmiar prądu z PV. Pozwalają one na zwiększenie autokonsumpcji wytworzonej energii. Koszt zestawów akumulatorów waha się od 8000 zł w górę za pojemność 5-10 kWh przy większych instalacjach fotowoltaicznych.

Najtańsze są baterie kwasowo-ołowiowe, jednak lepszym i trwalszym rozwiązaniem są akumulatory litowo-jonowe. Ich cena jest ok. 2-3 razy wyższa od ołowiowych przy porównywalnej pojemności. Warto rozważyć magazyny energii, jeśli profil zużycia jest nierównomierny.

Monitoring i aplikacje mobilne

Koszt montażu monitoringu i aplikacji do zdalnego nadzoru nad instalacją fotowoltaiczną to dodatkowe 500-2000 zł w zależności od funkcji i możliwości. Monitoring pozwala śledzić na bieżąco wydajność systemu i produkcję energii. Jest to przydatny, aczkolwiek nieobowiązkowy element instalacji PV.

Robocizna i koszty montażu instalacji PV

Ile kosztuje 1 kWp mocy w instalacji fotowoltaicznej? Aktualne ceny.

Stawki robocizny monterów fotowoltaiki

Istotną częścią budżetu na montaż instalacji fotowoltaicznej są koszty robocizny wykwalifikowanych monterów. Stawki za usługę montażową wynoszą zazwyczaj ok. 1500-2500 zł za każdy zamontowany 1 kWp. Zwykle firmy doliczają też koszt dojazdu ekipy monterskiej do klienta.

Warto porównywać oferty i wybierać sprawdzone ekipy montażowe z doświadczeniem. Należy sprawdzić opinie innych klientów i upewnić się co do jakości świadczonych usług. Dobry montaż to podstawa trwałej i wydajnej instalacji PV.

Wpływ lokalizacji na koszt instalacji

Stawki robocizny monterów mogą być zróżnicowane w zależności od regionu Polski. Z reguły nieco drożej jest w dużych miastach ze względu na wyższe koszty utrzymania ekip. Na wsi i w mniejszych miejscowościach stawki montażowe mogą być niższe nawet o kilkaset złotych za 1 kWp.

Również stopień trudności montażu w konkretnej lokalizacji może mieć wpływ na ostateczną cenę usługi. Prostsze instalacje na dachu są tańsze niż montaż wymagający użycia drabin, rusztowań lub dźwigu.

Możliwości obniżenia kosztów montażu

Istnieje kilka sposobów na optymalizację kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej. Można rozważyć tańsze i prostsze systemy mocowania paneli, dobór mniej wymagającej lokalizacji, montaż poza sezonem czy zakup materiałów montażowych we własnym zakresie.

Czasem montażysta może obniżyć cenę robocizny przy mniej skomplikowanych instalacjach lub przy większych projektach. Warto negocjować i dopytywać o możliwe rabaty przy zamówieniu kompletnej usługi.

Dodatkowe opłaty przy instalacji fotowoltaicznej

Projekt instalacji i kosztorys

Przed montażem instalacji PV trzeba wykonać projekt techniczny dostosowany do budynku, w którym będzie zamontowana. Projekt powinien uwzględniać m.in. parametry paneli, okablowania, zabezpieczeń oraz schemat połączeń.

Koszt profesjonalnego projektu instalacji fotowoltaicznej to zwykle 500-1500 zł w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania systemu. Do tego dochodzi kosztorys inwestorski wyceniający poszczególne elementy w ramach nakładów finansowych.

Prace administracyjne i przyłączeniowe

Przed oddaniem instalacji PV do użytku konieczne jest zgłoszenie jej budowy do organów administracyjnych. Wymagane są też procedury przyłączeniowe do sieci elektroenergetycznej, które wiążą się z dodatkowymi kosztami opłat i dokumentacji.

Całość niezbędnych formalności to nakład rzędu 1000-2000 zł w przypadku mikroinstalacji lub nieco więcej dla większych systemów. Te koszty administracyjne trzeba uwzględnić w budżecie inwestycji w fotowoltaikę.

Ubezpieczenie i serwis instalacji PV

Warto rozważyć wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej instalację PV, która zapewni ochronę na wypadek zniszczeń czy kradzieży. Koszt ubezpieczenia to ok. 2-4% wartości inwestycji rocznie.

Podsumowanie

Koszt instalacji fotowoltaicznej 1 kWp mocy uzależniony jest od wielu czynników. Największe znaczenie mają parametry i jakość paneli PV, rodzaj konstrukcji montażowych, wielkość systemu oraz usługa montażu. Przeciętnie na rynku koszt 1 kWp mieści się w przedziale 4000-6500 zł przy mikroinstalacjach do 5 kWp mocy.

Wraz ze wzrostem mocy instalacji cena jednostkowa 1 kWp spada. Duże systemy powyżej 10 kWp to koszt rzędu 3500-4500 zł za 1 kWp. Należy jednak optymalnie dobrać wielkość PV do rocznego zużycia energii, aby uniknąć przewymiarowania.

Oszczędności można szukać w tańszych komponentach, montażu poza sezonem czy prostszych konstrukcjach. Jednak nie powinno się tego okupić zbytnim obniżeniem jakości i wydajności systemu w dłuższej perspektywie.

Najczęstsze pytania

Główne elementy kosztów to panele PV, konstrukcja montażowa, falownik, okablowanie i robocizna monterów. Do tego dochodzą koszty projektu, dokumentacji, przyłączenia i ubezpieczenia.

Średni koszt 1 kWp w 2022 roku waha się od ok. 4000 do 6500 zł w przypadku mikroinstalacji. Przy dużych systemach >10 kWp spada do 3500-4500 zł/kWp.

Im większa moc instalacji, tym niższy jednostkowy koszt 1 kWp. Jednak trzeba dobierać optymalną wielkość do rocznego zużycia prądu, aby uniknąć przewymiarowania.

Na koszt robocizny montażu wpływają m.in. lokalizacja i region kraju, stopień trudności prac oraz doświadczenie ekipy monterskiej.

Poza podstawowymi elementami systemu, dodatkowe koszty to m.in. projekt, dokumentacja, opłaty przyłączeniowe, ubezpieczenie oraz ewentualny monitoring PV.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Adam Witkowski
Adam Witkowski

Jako pasjonat fotowoltaiki, przemierzam promieniste szlaki słoneczne w poszukiwaniu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań. Na blogu odkryjecie nie tylko techniczne aspekty paneli fotowoltaicznych, ale także inspiracje, jak integrować zrównoważoną energię słoneczną z codziennym życiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły