Rosnące ceny energii elektrycznej z sieci skłaniają wielu Polaków do zainteresowania się instalacjami fotowoltaicznymi. Pozwalają one wytwarzać prąd z promieni słonecznych, zmniejszając lub całkowicie eliminując rachunki za energię. Jednak aby maksymalnie wykorzystać wyprodukowaną energię, potrzebny jest magazyn, który umożliwi jej zgromadzenie na potrzeby późniejszego zużycia. Ile w takim razie kosztuje magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?
Wybór odpowiedniego magazynu to kluczowa decyzja, która wpłynie na opłacalność całej inwestycji w panele słoneczne. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby dobrać magazyn o pojemności i parametrach optymalnych do potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy. Na końcowy koszt zakupu i montażu magazynu energii wpływają m.in. jego typ, pojemność, dodatkowe wyposażenie czy możliwość uzyskania dofinansowania.
Rodzaje magazynów energii
Baterie litowo-jonowe
Baterie litowo-jonowe cechują się dużą gęstością energii, co oznacza, że w niewielkiej objętości i masie mieszczą sporą pojemność. Dodatkowo charakteryzują się wysoką sprawnością sięgającą 90-95%. Ich wadami są stosunkowo wysoka cena oraz ograniczona liczba cykli ładowania/rozładowania.
Baterie kwasowo-ołowiowe
Baterie kwasowo-ołowiowe (VRLA) są tanim i sprawdzonym rozwiązaniem do magazynowania energii. Cechuje je długa żywotność - nawet kilkanaście lat przy cyklowaniu raz dziennie. Jednak niska gęstość energii wymaga zapewnienia odpowiedniej przestrzeni na ich montaż.
Baterie sodowo-niklowe
Baterie NaNiCl2 (ZEBRA) wyróżniają się bardzo długą żywotnością - nawet 20 tys. cykli przy zachowaniu 80% pojemności. Ponadto radzą sobie z częstym i szybkim magazynowaniem energii. Ich wadą jest bardzo wysoka cena jednostkowa.
Pojemność magazynu energii
Dobór pojemności do mocy instalacji
Aby zoptymalizować inwestycję, pojemność magazynu powinna zostać dobrana do mocy paneli fotowoltaicznych. Zbyt mały magazyn nie pomieści całej wyprodukowanej energii. Za duży będzie niepotrzebnie generował koszty.
Optymalne wykorzystanie energii
Odpowiednio dobrana pojemność pozwoli na zmagazynowanie niewykorzystanej energii z okresu niskiego zapotrzebowania. Następnie energia zostanie zużyta w godzinach największego zapotrzebowania, redukując ilość pobieranej z sieci.
Buforowe magazynowanie nadwyżek
Nawet przy optymalnym doborze pojemności mogą wystąpić okresowe nadwyżki produkcji. Warto więc zapewnić bufor na wypadek kilkudniowej nadprodukcji przy niższym zapotrzebowaniu.
Koszt magazynu energii
Cena za kWh pojemności
Podstawowym wyznacznikiem ceny magazynu energii jest koszt jednostkowy za kWh jego pojemności. Różni się on w zależności od typu baterii. Np. dla powerwalla 2 Tesli to ok. 2500-3000 zł/kWh pojemności.
Dodatkowe koszty instalacji
Oprócz samego magazynu, trzeba doliczyć koszty okablowania, konstrukcji montażowych, instalacji BMS oraz prac wykonawczych. Mogą one stanowić nawet 20-30% całkowitego kosztu inwestycji.
Okres zwrotu inwestycji
Biorąc pod uwagę pojemność i cenę magazynu można oszacować okres zwrotu inwestycji dzięki zaoszczędzonym środkom na rachunkach za prąd. Zazwyczaj wynosi on 6-10 lat.
Dotacje i dopłaty

Dotacje z programu "Mój Prąd"
Program "Mój Prąd" przewiduje dotacje do 50% kosztów magazynu energii, jednak nie więcej niż 5 tys. zł na instalację. W 2023 r. nabór wniosków rusza w II kwartale.
Ulgi podatkowe na magazyny energii
Od 2022 r. na magazyny energii przysługuje ulga podatkowa do 53 tys. zł w PIT i CIT. Pozwala ona odliczyć część kosztów instalacji od podatku.
Lokalne i regionalne dotacje
Warto sprawdzić programy dotacyjne na magazyny energii oferowane przez samorządy. Ich wysokość i warunki wsparcia bywają atrakcyjniejsze niż w przypadku programów centralnych.
Aspekty techniczne
Żywotność i gwarancja
Wybierając magazyn energii, należy zwrócić uwagę na deklarowaną liczbę cykli ładowania/rozładowania w okresie gwarancyjnym. Dotyczy to zwłaszcza droższych baterii litowo-jonowych.
Bezpieczeństwo użytkowania
Magazyn energii powinien być wyposażony w systemy zabezpieczające przed przegrzaniem, przeładowaniem czy zwarciem. Zwiększa to bezpieczeństwo eksploatacji i wydłuża żywotność.
Możliwość rozbudowy w przyszłości
Warto wybrać magazyn, który pozwoli w przyszłości na rozbudowę o dodatkowe moduły. Pozwoli to zwiększyć pojemność wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię.
Podsumowanie
Indywidualne czynniki wpływające na koszt
Koszt magazynu energii zależy od wielu indywidualnych czynników - rodzaju i pojemności baterii, dodatkowych elementów instalacji czy możliwości pozyskania dofinansowania.
Porównanie opcji i wybór najlepszej
Aby wybrać optymalne rozwiązanie, trzeba porównać różne magazyny pod kątem ceny, trwałości, gwarancji i możliwości rozbudowy. Pozwoli to zdecydować, która opcja będzie najbardziej opłacalna.
Prognoza zmian cen w najbliższej przyszłości
Choć obecnie ceny magazynów energii są wysokie, można się spodziewać ich stopniowego spadku w miarę popularyzacji fotowoltaiki i wzrostu konkurencji na rynku. Warto więc obserwować sytuację i na bieżąco analizować opłacalność inwestycji.
Podsumowanie
Podjęcie decyzji o zakupie magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej wymaga dogłębnej analizy potrzeb, możliwości technicznych i finansowych. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym rodzaj magazynu, jego pojemność, koszt zakupu i montażu, dostępne dofinansowanie oraz warunki gwarancji. Różne typy magazynów mają swoje wady i zalety, dlatego trzeba je wszystkie rozważyć i porównać, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnej sytuacji. Z pewnością warto rozważyć tę inwestycję, gdyż odpowiednio dobrany magazyn energii pozwala optymalnie wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej i maksymalnie obniżyć rachunki za prąd.