Ile kosztuje magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Ile kosztuje magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?
Autor Adam Witkowski
Adam Witkowski21.09.2023 | 6 min.

Rosnące ceny energii elektrycznej z sieci skłaniają wielu Polaków do zainteresowania się instalacjami fotowoltaicznymi. Pozwalają one wytwarzać prąd z promieni słonecznych, zmniejszając lub całkowicie eliminując rachunki za energię. Jednak aby maksymalnie wykorzystać wyprodukowaną energię, potrzebny jest magazyn, który umożliwi jej zgromadzenie na potrzeby późniejszego zużycia. Ile w takim razie kosztuje magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Wybór odpowiedniego magazynu to kluczowa decyzja, która wpłynie na opłacalność całej inwestycji w panele słoneczne. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby dobrać magazyn o pojemności i parametrach optymalnych do potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy. Na końcowy koszt zakupu i montażu magazynu energii wpływają m.in. jego typ, pojemność, dodatkowe wyposażenie czy możliwość uzyskania dofinansowania.

Rodzaje magazynów energii

Baterie litowo-jonowe

Baterie litowo-jonowe cechują się dużą gęstością energii, co oznacza, że w niewielkiej objętości i masie mieszczą sporą pojemność. Dodatkowo charakteryzują się wysoką sprawnością sięgającą 90-95%. Ich wadami są stosunkowo wysoka cena oraz ograniczona liczba cykli ładowania/rozładowania.

Baterie kwasowo-ołowiowe

Baterie kwasowo-ołowiowe (VRLA) są tanim i sprawdzonym rozwiązaniem do magazynowania energii. Cechuje je długa żywotność - nawet kilkanaście lat przy cyklowaniu raz dziennie. Jednak niska gęstość energii wymaga zapewnienia odpowiedniej przestrzeni na ich montaż.

Baterie sodowo-niklowe

Baterie NaNiCl2 (ZEBRA) wyróżniają się bardzo długą żywotnością - nawet 20 tys. cykli przy zachowaniu 80% pojemności. Ponadto radzą sobie z częstym i szybkim magazynowaniem energii. Ich wadą jest bardzo wysoka cena jednostkowa.

Pojemność magazynu energii

Dobór pojemności do mocy instalacji

Aby zoptymalizować inwestycję, pojemność magazynu powinna zostać dobrana do mocy paneli fotowoltaicznych. Zbyt mały magazyn nie pomieści całej wyprodukowanej energii. Za duży będzie niepotrzebnie generował koszty.

Optymalne wykorzystanie energii

Odpowiednio dobrana pojemność pozwoli na zmagazynowanie niewykorzystanej energii z okresu niskiego zapotrzebowania. Następnie energia zostanie zużyta w godzinach największego zapotrzebowania, redukując ilość pobieranej z sieci.

Buforowe magazynowanie nadwyżek

Nawet przy optymalnym doborze pojemności mogą wystąpić okresowe nadwyżki produkcji. Warto więc zapewnić bufor na wypadek kilkudniowej nadprodukcji przy niższym zapotrzebowaniu.

Koszt magazynu energii

Cena za kWh pojemności

Podstawowym wyznacznikiem ceny magazynu energii jest koszt jednostkowy za kWh jego pojemności. Różni się on w zależności od typu baterii. Np. dla powerwalla 2 Tesli to ok. 2500-3000 zł/kWh pojemności.

Dodatkowe koszty instalacji

Oprócz samego magazynu, trzeba doliczyć koszty okablowania, konstrukcji montażowych, instalacji BMS oraz prac wykonawczych. Mogą one stanowić nawet 20-30% całkowitego kosztu inwestycji.

Okres zwrotu inwestycji

Biorąc pod uwagę pojemność i cenę magazynu można oszacować okres zwrotu inwestycji dzięki zaoszczędzonym środkom na rachunkach za prąd. Zazwyczaj wynosi on 6-10 lat.

Dotacje i dopłaty

Ile kosztuje magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Dotacje z programu "Mój Prąd"

Program "Mój Prąd" przewiduje dotacje do 50% kosztów magazynu energii, jednak nie więcej niż 5 tys. zł na instalację. W 2023 r. nabór wniosków rusza w II kwartale.

Ulgi podatkowe na magazyny energii

Od 2022 r. na magazyny energii przysługuje ulga podatkowa do 53 tys. zł w PIT i CIT. Pozwala ona odliczyć część kosztów instalacji od podatku.

Lokalne i regionalne dotacje

Warto sprawdzić programy dotacyjne na magazyny energii oferowane przez samorządy. Ich wysokość i warunki wsparcia bywają atrakcyjniejsze niż w przypadku programów centralnych.

Aspekty techniczne

Żywotność i gwarancja

Wybierając magazyn energii, należy zwrócić uwagę na deklarowaną liczbę cykli ładowania/rozładowania w okresie gwarancyjnym. Dotyczy to zwłaszcza droższych baterii litowo-jonowych.

Bezpieczeństwo użytkowania

Magazyn energii powinien być wyposażony w systemy zabezpieczające przed przegrzaniem, przeładowaniem czy zwarciem. Zwiększa to bezpieczeństwo eksploatacji i wydłuża żywotność.

Możliwość rozbudowy w przyszłości

Warto wybrać magazyn, który pozwoli w przyszłości na rozbudowę o dodatkowe moduły. Pozwoli to zwiększyć pojemność wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię.

Podsumowanie

Indywidualne czynniki wpływające na koszt

Koszt magazynu energii zależy od wielu indywidualnych czynników - rodzaju i pojemności baterii, dodatkowych elementów instalacji czy możliwości pozyskania dofinansowania.

Porównanie opcji i wybór najlepszej

Aby wybrać optymalne rozwiązanie, trzeba porównać różne magazyny pod kątem ceny, trwałości, gwarancji i możliwości rozbudowy. Pozwoli to zdecydować, która opcja będzie najbardziej opłacalna.

Prognoza zmian cen w najbliższej przyszłości

Choć obecnie ceny magazynów energii są wysokie, można się spodziewać ich stopniowego spadku w miarę popularyzacji fotowoltaiki i wzrostu konkurencji na rynku. Warto więc obserwować sytuację i na bieżąco analizować opłacalność inwestycji.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o zakupie magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej wymaga dogłębnej analizy potrzeb, możliwości technicznych i finansowych. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym rodzaj magazynu, jego pojemność, koszt zakupu i montażu, dostępne dofinansowanie oraz warunki gwarancji. Różne typy magazynów mają swoje wady i zalety, dlatego trzeba je wszystkie rozważyć i porównać, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnej sytuacji. Z pewnością warto rozważyć tę inwestycję, gdyż odpowiednio dobrany magazyn energii pozwala optymalnie wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej i maksymalnie obniżyć rachunki za prąd.

Najczęstsze pytania

Pojemność magazynu należy dobrać do mocy zainstalowanych paneli PV, biorąc pod uwagę roczne zużycie energii oraz rezerwę na kilka dni zróżnicowanej produkcji i zużycia. Pomocny będzie profesjonalny dobór w oparciu o symulację pracy systemu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy rodzaj magazynu ma wady i zalety. Litowo-jonowe cechują się dużą gęstością energii, kwasowo-ołowiowe - niską ceną i długą żywotnością. Warto porównać opcje i wybrać najkorzystniejszą.

Okres zwrotu zależy od ceny magazynu, kosztów energii i indywidualnego profilu zużycia. Zazwyczaj mieści się w przedziale 6-10 lat. Dofinansowanie może skrócić ten czas nawet o połowę.

Choć prognozuje się stopniowy spadek cen, trudno przewidzieć kiedy to nastąpi. Decyzję warto podjąć na podstawie aktualnych analiz opłacalności. Nieopłacalne może być długie czekanie z niepewnym efektem.

Główne źródła dotacji to program "Mój Prąd" i ulga podatkowa. Dodatkowo należy sprawdzać programy wsparcia na poziomie lokalnym i regionalnym.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Adam Witkowski
Adam Witkowski

Jako pasjonat fotowoltaiki, przemierzam promieniste szlaki słoneczne w poszukiwaniu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań. Na blogu odkryjecie nie tylko techniczne aspekty paneli fotowoltaicznych, ale także inspiracje, jak integrować zrównoważoną energię słoneczną z codziennym życiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły