Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej do zużycia prądu?

thumbnail
author-image

Adam Witkowski

15.09.2023 | 6 min.

Instalacja fotowoltaiczna to świetna inwestycja dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą uniezależnić się od rosnących cen prądu i produkować energię elektryczną na własne potrzeby. Aby dobrze dobrać wielkość takiej instalacji, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Określenie rocznego zużycia prądu

Kluczowym elementem jest dokładne oszacowanie rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Należy przeanalizować rachunki za prąd z ostatnich 12 miesięcy i wyliczyć średnie miesięczne oraz roczne zużycie w kWh. Trzeba uwzględnić wszystkie podłączone urządzenia elektryczne, oświetlenie oraz ewentualny planowany wzrost zapotrzebowania na prąd w najbliższych latach np. z powodu zakupu klimatyzacji, pompy ciepła lub samochodu elektrycznego.

Dokładne oszacowanie zużycia pozwoli uniknąć zbyt małej i nieopłacalnej instalacji, ale też przewymiarowania, które generuje niepotrzebne koszty. Warto też przeanalizować, czy zużycie rozkłada się równomiernie w ciągu dnia i roku, czy występują okresy szczytowe.

Rejestrowanie zużycia licznikiem

Dokładne dane o zużyciu można uzyskać instalując przez kilka miesięcy inteligentny licznik energii, który zapisuje dane o poborze nawet co godzinę. Pozwala to precyzyjnie określić zapotrzebowanie w ciągu dnia i sezonach.

Kalkulatory zużycia online

W przybliżeniu można skorzystać z internetowych kalkulatori zużycia prądu, wpisując powierzchnię domu, liczbę mieszkańców oraz posiadane sprzęty. Trzeba jednak traktować takie wyliczenia z przybliżeniem.

Instalacja na większe zapotrzebowanie

Aby uniknąć przewymiarowania, bezpiecznie jest założyć instalację na obecne zużycie. Jednak warto dodać 10-20% zapasu na wzrost zapotrzebowania w kolejnych latach.

Obliczenie wymaganej mocy instalacji fotowoltaicznej

Gdy znamy roczne zużycie w kWh, można obliczyć orientacyjną moc instalacji w kW. Zazwyczaj przyjmuje się, że 1 kW zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wyprodukuje ok. 900-1000 kWh rocznie. Dokładna wydajność zależy jednak od wielu czynników.

Uwzględnienie spadku wydajności paneli

Należy pamiętać, że wraz z upływem czasu spada wydajność paneli nawet o 0,5-1% rocznie. Dlatego lepiej założyć, że 1 kW zainstalowanych paneli wyprodukuje przez pierwsze 10 lat ok. 900 kWh rocznie.

Dodanie zapasu mocy na rozwój gospodarstwa

Warto dodać 10-20% zapasu mocy ponad obliczenia, aby zabezpieczyć się na wypadek zwiększenia zużycia prądu w późniejszym czasie. Pozwoli to uniknąć kosztownej rozbudowy systemu.

Wybór odpowiednich paneli i falownika

Mając obliczoną moc instalacji, należy dobrać konkretne modele paneli fotowoltaicznych i falownika dostosowanego mocą do całego systemu. Warto postawić na sprawdzone i certyfikowane podzespoły renomowanych producentów.

Analiza dostępnej powierzchni dachu pod instalację

Kolejnym kluczowym krokiem jest sprawdzenie, jaką powierzchnię na dachu można wykorzystać do montażu paneli. Należy wziąć pod uwagę uwarunkowania konstrukcyjne i usytuowanie względem stron świata.

Sprawdzenie kąta nachylenia i azymutu dachu

Optymalny kąt paneli to 30-40 stopni. Im bardziej od tego odbiega kąt nachylenia dachu, tym gorsza wydajność. Trzeba też uwzględnić azymut (ustronie) dachu i wynikające z niego zacienienia.

Ocena zacienienia w ciągu roku

Cień rzucany przez drzewa, budynki lub elementy dachu może zmniejszyć produkcję nawet o 20%. Dlatego trzeba dokładnie przeanalizować zacienienie w różnych porach dnia i roku.

Określenie możliwej do zainstalowania mocy

Na tej podstawie można oszacować, jaka powierzchnia nadaje się do instalacji paneli tak, aby zapewnić wcześniej wyliczoną moc. Jeśli dach jest niewystarczający, rozwiązaniem mogą być systemy fasadowe lub gruntowe.

Dobór ilości i rozmieszczenia paneli

Mając przeanalizowany dach pod kątem dostępnej powierzchni, trzeba zaplanować optymalne rozmieszczenie konkretnej liczby paneli fotowoltaicznych.

Minimalna odległość między panelami

Panele montuje się w rzędach z zachowaniem odległości, aby uniknąć zacieniania. Minimalny odstęp wynosi zazwyczaj ok. 10 cm, ale lepiej przewidzieć np. 20-30 cm na wypadek silnych opadów śniegu.

Optymalizacja ułożenia paneli

Najlepiej układać panele rzędami równoległymi do okapu i symetrycznie na obu połaciach dachu. Pozwoli to zmaksymalizować wykorzystanie dostępnej powierzchni i wydajność instalacji.

Sprawdzenie możliwości montażowych

Na etapie planowania trzeba też zweryfikować, czy konstrukcja i pokrycie dachu umożliwiają montaż paneli bez uszkodzeń i przecieków. Czasem wymagane są dodatkowe wzmocnienia.

Przegląd dostępnych systemów montażowych

Istnieje kilka rozwiązań do montażu paneli fotowoltaicznych w zależności od miejsca lokalizacji i uwarunkowań technicznych.

Systemy dachowe

Najpopularniejsze to systemy montażu na dachówkę, montaż na rąbek oraz montaż na specjalnych stelażach punktowych lub ciągłych mocowanych do konstrukcji dachu.

Systemy fasadowe

Panele montowane są do ścian budynku za pomocą stelaży. Rozwiązanie dla domów z niekorzystnym ułożeniem dachu lub brakiem miejsca.

Wolnostojące konstrukcje

Jeśli brak miejsca na dachu i elewacji, można postawić np. systemy szklarniowe lub wolnostojące wiaty panelowe na działce.

Formalności i koszt instalacji fotowoltaicznej

Przed realizacją inwestycji konieczne jest spełnienie wymogów formalnych i prawnych. Ważne jest też oszacowanie budżetu całej inwestycji.

Pozwolenia i zgłoszenia

W zależności od mocy instalacji wymagane może być zgłoszenie w starostwie lub pozwolenie na budowę. Konieczne jest też zgłoszenie mikroinstalacji do operatora sieci dystrybucyjnej.

Kosztorys inwestycji

Należy zsumować koszty paneli, falownika, konstrukcji i robocizny montażowej. Do tego doliczyć projekt, odbiory i wymagane dokumenty. Pozwoli to precyzyjnie oszacować całkowity koszt.

Możliwości dofinansowania

Aktualnie dostępne są dotacje z programu "Mój Prąd" na mikroinstalacje PV. Warto wykorzystać taką szansę na obniżenie kosztów.

Podsumowanie

Dobór optymalnej wielkości instalacji fotowoltaicznej wymaga przeanalizowania kilku istotnych czynników - rocznego zużycia prądu, dostępnej powierzchni montażowej, wyboru podzespołów i systemów montażowych. Kluczowe jest też oszacowanie budżetu i spełnienie wymogów formalnych. Inwestycja w fotowoltaikę to jednak doskonały sposób na obniżenie rachunków za prąd i niezależność energetyczną przez kilkadziesiąt lat.

Najczęściej zadawane pytania

Ile paneli fotowoltaicznych potrzebuję na dom jednorodzinny?

Liczba paneli zależy od rocznego zużycia prądu i wielkości systemu. Na dom ok. 150 m2 potrzeba zazwyczaj 12-20 paneli o mocy 250-400 W każdy.

Jaką moc falownika dobrać do instalacji fotowoltaicznej?

Moc falownika powinna być o 10-30% większa od mocy paneli. Dla instalacji 5 kW wystarczy falownik 6 kW.

Ile kosztuje 1 kWp instalacji fotowoltaicznej 2023?

Średni koszt brutto za 1 kWp wynosi obecnie 5000-6000 zł. Całkowity koszt zależy od wielkości systemu i jego konfiguracji.

Jaką wydajność ma instalacja fotowoltaiczna?

Standardowo przyjmuje się 900-1000 kWh rocznie z 1 kWp zainstalowanych paneli. Rzeczywista produkcja zależy jednak od wielu czynników.

Jak długo zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Okres zwrotu wynosi zazwyczaj 6-8 lat. Szybszy zwrot możliwy jest przy wykorzystaniu dotacji lub wysokich cenach prądu.

tagTagi
shareUdostępnij
author
Adam Witkowski

Jako pasjonat fotowoltaiki, przemierzam promieniste szlaki słoneczne w poszukiwaniu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań. Na blogu odkryjecie nie tylko techniczne aspekty paneli fotowoltaicznych, ale także inspiracje, jak integrować zrównoważoną energię słoneczną z codziennym życiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły