Jak zadbać o instalację fotowoltaiczną? Konserwacja i serwis.

thumbnail
author-image

Adam Witkowski

16.09.2023 | 3 min.

Prawidłowa konserwacja i serwis instalacji fotowoltaicznej jest kluczowa dla zachowania jej wysokiej wydajności przez cały okres użytkowania. Właściciele systemów PV często nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest cykliczne wykonywanie przeglądów i czynności konserwacyjnych. Zaniedbanie tego aspektu może doprowadzić do spadku produkcji energii nawet o 20-30%. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i zatroszczyć się o swój system, aby przez lata cieszyć się maksymalnymi zyskami.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Dlaczego czyszczenie paneli jest ważne?

Brud, kurz, ptasie odchody i inne zanieczyszczenia osadzające się na powierzchni modułów fotowoltaicznych istotnie ograniczają ich zdolność do wytwarzania energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ zabrudzenia blokują dostęp promieni słonecznych do ogniw i zmniejszają ilość pochłanianego światła.Regularne czyszczenie paneli pozwala na usunięcie osadów i przywrócenie pełnej sprawności systemu PV.

Jak często czyścić panele?

Częstotliwość czyszczenia paneli zależy od lokalizacji instalacji i stopnia zabrudzenia. W rejonach rolniczych lub silnie zanieczyszczonych należy czyścić moduły nawet raz na 2-3 miesiące. Na obszarach miejskich wystarczy zazwyczaj mycie co 6 miesięcy. W czystych lokalizacjach, np. na dachach budynków wysokościowych, wystarczy czyszczenie raz w roku.

Metody czyszczenia paneli

Do mycia paneli fotowoltaicznych stosuje się zazwyczaj miękkie szczotki z włosiem nylonowym, gumowe ściągaczki lub sprężone powietrze. Można używać również specjalnych środków czyszczących na bazie alkoholu. Należy unikać twardych narzędzi, aby nie porysować powierzchni modułów. Mycie pane

Podsumowanie

Regularna konserwacja i przeglądy instalacji fotowoltaicznej są niezbędne, aby zapewnić jej wysoką wydajność i długą żywotność. Należy pamiętać o czyszczeniu paneli, kontroli okablowania i połączeń, konserwacji konstrukcji i mocowań, sprawdzaniu pracy falownika oraz corocznym przeglądzie okresowym. Profesjonalny serwis instalacji PV pozwoli uniknąć awarii i strat energii. To prosta inwestycja, która zwróci się w postaci wyższych zysków z produkcji prądu przez całe lata.

FAQ

Jakie narzędzia potrzebne są do czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Do czyszczenia paneli potrzebne będą miękkie szczotki z włosiem nylonowym, gąbki, skrobaki z miękką gumą oraz ewentualnie specjalne środki czyszczące na bazie alkoholu. Należy unikać twardych narzędzi, które mogą porysować powierzchnię.

Jak sprawdzić szczelność połączeń elektrycznych?

Szczelność połączeń i stan izolacji przewodów można sprawdzić za pomocą miernika rezystancji izolacji. Należy wykonać pomiar między przewodami oraz między każdym przewodem a uziemieniem.

Czy panelami PV można manipulować podczas prac konserwacyjnych?

Tak, ale trzeba pamiętać o odłączeniu napięcia prądu stałego na czas czyszczenia i innych prac. Po ich zakończeniu należy ponownie włączyć obwody prądu DC.

Jak sprawdzić poprawność działania falownika?

Poprawność pracy falownika można ocenić monitorując generowane parametry za pomocą oprogramowania dostarczonego przez producenta. Należy sprawdzić m.in. napięcia, prądy, moc, liczbę roboczogodzin.

Jak często trzeba kontrolować instalację uziemiającą?

Rezystancja uziemienia powinna być mierzona raz w roku. Jeśli wynik pomiaru jest bliski lub przekracza wartość graniczną, należy wykonać modernizację instalacji uziemiającej.

tagTagi
shareUdostępnij
author
Adam Witkowski

Jako pasjonat fotowoltaiki, przemierzam promieniste szlaki słoneczne w poszukiwaniu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań. Na blogu odkryjecie nie tylko techniczne aspekty paneli fotowoltaicznych, ale także inspiracje, jak integrować zrównoważoną energię słoneczną z codziennym życiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły