Jak zwiększyć opłacalność inwestycji w fotowoltaikę? Porady.

Jak zwiększyć opłacalność inwestycji w fotowoltaikę? Porady.
Autor Adam Witkowski
Adam Witkowski21.09.2023 | 7 min.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to obecnie jeden z najbardziej opłacalnych sposobów na pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii elektrycznej. W dzisiejszych czasach rosnących cen prądu, coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych. Jednak aby jak najwięcej zyskać z takiej instalacji, warto zastosować kilka trików, które zoptymalizują jej pracę i zwiększą opłacalność.

Optymalizacja systemu fotowoltaicznego

Dobór odpowiednich paneli słonecznych

Kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są oczywiście panele słoneczne. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zbadanie dostępnych na rynku modeli pod kątem ich specyfikacji. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sprawność paneli, im wyższa tym lepiej, gdyż przełoży się to na większą ilość wytwarzanej energii. Ważny jest także współczynnik temperaturowy, określający spadek wydajności przy wzroście temperatury. W naszym klimacie lepiej wybrać panele o niskim współczynniku. Istotne są również gwarancje producenta na trwałość paneli.

Optymalna konfiguracja instalacji

Aby zapewnić jak największą efektywność, należy odpowiednio dobrać liczbę paneli i moc falownika. Zbyt mała ilość paneli ograniczy produkcję energii, a zbyt duża może powodować, że niewykorzystana energia będzie tracona. Podobnie należy dostosować moc falownika do mocy paneli. Dobrą praktyką jest też instalowanie paneli parami o identycznych parametrach, co poprawia wydajność systemu.

Właściwa lokalizacja i ustawienie paneli

Aby zoptymalizować uzyski energetyczne, należy zadbać o jak najlepszą ekspozycję paneli na promieniowanie słoneczne. W miarę możliwości powinny być skierowane dokładnie na południe, pod kątem ok. 30-40 stopni. Nie powinny być zacieniane przez drzewa czy budynki. Warto też zainstalować system montażu pozwalający na regulację kąta nachylenia w zależności od pory roku.

Redukcja kosztów instalacji fotowoltaicznej

Wybór tańszych komponentów

Na rynku dostępne są panele fotowoltaiczne i inne elementy instalacji o zróżnicowanych cenach. Warto porównać oferty różnych producentów i wybrać te nieco tańsze, ale nadal dobrej jakości komponenty. Pozwoli to obniżyć koszt całego systemu. Trzeba jednak uważać, by zbytnio nie oszczędzać na kluczowych podzespołach, gdyż może to negatywnie wpłynąć na wydajność i żywotność instalacji.

Samodzielny montaż systemu

Instalacja paneli fotowoltaicznych nie należy do najprostszych prac. Jednak przy odrobinie zdolności technicznych i manualnych, można ją wykonać samodzielnie, co pozwoli sporo zaoszczędzić. Warto wcześniej dokładnie zapoznać się z instrukcjami montażu poszczególnych elementów lub skorzystać z pomocy znajomego z doświadczeniem.

Korzystanie z programów dofinansowania

Aby zmniejszyć koszty inwestycji w fotowoltaikę, można skorzystać z dostępnych opcji dofinansowania, np. z programu "Mój Prąd". Pozwoli to uzyskać zwrot nawet kilku tysięcy złotych z poniesionych kosztów. Warto śledzić na bieżąco wszelkie formy wsparcia finansowego dla instalacji OZE, aby jak najwięcej zaoszczędzić na realizacji inwestycji.

Zwiększanie produkcji energii

Regularne czyszczenie paneli

Nawet niewielkie zabrudzenia na powierzchni paneli fotowoltaicznych mogą zauważalnie ograniczać ich wydajność. Dlatego warto regularnie je czyścić - najlepiej 2-4 razy w roku. Wystarczy woda z dodatkiem łagodnych środków czyszczących i miękka szczotka. Dzięki temu można zyskać nawet kilkanaście procent więcej energii z instalacji.

Monitorowanie pracy instalacji

Większość nowoczesnych systemów fotowoltaicznych wyposażona jest w monitoring online. Pozwala on na bieżącą kontrolę pracy instalacji i szybkie wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie optymalnej wydajności systemu i maksymalizacja produkcji energii. Warto więc regularnie sprawdzać dane monitoringowe.

Optymalizacja nachylenia paneli

W ciągu roku, ze względu na zmianę wysokości Słońca nad horyzontem, optymalny kąt nachylenia paneli także ulega zmianie. Jeśli instalacja posiada możliwość regulacji kąta, warto go korygować co ok. 2 miesiące, aby zapewnić najwyższą efektywność przetwarzania promieniowania słonecznego. Przyniesie to wymierne korzyści w postaci większej produkcji energii.

Magazynowanie i zużycie wyprodukowanej energii

Instalacja akumulatorów energii

Nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej można magazynować w akumulatorach, by zużyć je w godzinach gdy panele nie pracują (nocą, przy zachmurzeniu). Odpowiednio dobrana pojemność akumulatora pozwala nawet na kilkudniową autonomię energetyczną. Jest to sposób na pełniejsze wykorzystanie potencjału instalacji fotowoltaicznej.

Dobór taryfy dynamicznej

Warto zastanowić się nad skorzystaniem z taryfy dynamicznej od dostawcy prądu. Umożliwia ona pobieranie tańszej energii w godzinach większej produkcji fotowoltaicznej. Dzięki temu można zoptymalizować bilansowanie zużycia własnej "zielonej" energii i tej pobieranej z sieci.

Zmiana nawyków zużycia prądu

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej to dobry moment na przeanalizowanie nawyków zużycia energii elektrycznej w domu. Warto np. przesunąć prace energochłonnych urządzeń na godziny większego nasłonecznienia, aby w maksymalnym stopniu pokryć zapotrzebowanie z własnej produkcji. Pozwoli to zredukować ilość droższego prądu pobieranego z sieci.

Możliwości rozbudowy i modernizacji

Dodanie paneli fotowoltaicznych

Jeśli z czasem wzrośnie zapotrzebowanie na energię w domu, można rozbudować instalację fotowoltaiczną o dodatkowe panele. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim dostosowaniu mocy falownika. Większa liczba paneli pozwoli zwiększyć produkcję "zielonego" prądu na własne potrzeby i zredukować rachunki za energię.

Wymiana inwertera na nowszy model

Stosunkowo tanim sposobem na "odświeżenie" instalacji i poprawę jej wydajności jest wymiana kilkuletniego inwertera na nowszy model. Nowoczesne falowniki mają lepszą sprawność i więcej funkcji optymalizujących pracę systemu. Inwerter to serce instalacji fotowoltaicznej, więc jego unowocześnienie na pewno się opłaci.

Integracja z systemem ogrzewania

Nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej można wykorzystać także do zasilania systemu ogrzewania domu. Możliwa jest np. integracja fotowoltaiki z pompą ciepła. Prąd z paneli posłuży do zasilania pompy, dzięki czemu dodatkowo obniżą się koszty ogrzewania w sezonie grzewczym.

Korzyści wynikające z optymalizacji

Szybszy zwrot inwestycji

Wszelkie wymienione wcześniej zabiegi optymalizujące zwiększą ilość energii uzyskiwanej z instalacji fotowoltaicznej. Przełoży się to na szybszy zwrot zainwestowanych środków, ponieważ panel słoneczny będzie w stanie wyprodukować więcej prądu, który nie trzeba będzie dodatkowo kupować z sieci.

Niższe rachunki za prąd

Im więcej bezpłatnej energii elektrycznej uda się pozyskać z własnych paneli, tym mniej trzeba będzie jej dokupić od dostawcy prądu. Dobrze zoptymalizowana instalacja fotowoltaiczna pozwala nawet całkowicie uniezależnić się energetycznie i zerować comiesięczne rachunki za energię elektryczną.

Wyższy komfort użytkowania

Oprócz oczywistych korzyści finansowych, optymalnie działająca instalacja fotowoltaiczna zapewnia także większy komfort psychologiczny. Przyjemnie jest obserwować, jak nasz dom sam produkuje niezbędną do funkcjonowania energię elektryczną i w konsekwencji bardziej niezależny jest od zewnętrznych dostawców prądu.

Podsumowanie

Podjęcie kilku prostych kroków optymalizacyjnych pozwala wycisnąć z instalacji fotowoltaicznej maksimum korzyści. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiednich podzespołów, właściwy montaż i konfigurację systemu. Istotne jest też utrzymywanie paneli w czystości i monitorowanie ich pracy. Dodatkowe możliwości daje magazynowanie energii w akumulatorach i integracja z systemem grzewczym. Optymalizacja przyniesie wymierne rezultaty w postaci szybszego zwrotu inwestycji, niższych rachunków i większego komfortu użytkowania własnej "zielonej" energii.

Najczęściej zadawane pytania

Najważniejsze parametry paneli to sprawność (im wyższa tym lepiej), niski współczynnik temperaturowy i długie okresy gwarancji producenta.

Panele powinny być skierowane na południe, pod optymalnym kątem nachylenia. Nie mogą być zacienione przez drzewa lub budynki.

Zalecane jest czyszczenie paneli kilka razy w roku - wystarczy woda z łagodnym detergentem.

Akumulatory pozwalają magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii na później. Warto rozważyć ich instalację.

Można wykorzystać nadmiar prądu z paneli do zasilania pompy ciepła lub grzałek elektrycznych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ile kosztuje roczna konserwacja instalacji fotowoltaicznej?
  3. Jakie dokumenty dostaje się po montażu instalacji fotowoltaicznej?
  4. Monitoring instalacji fotowoltaicznej - po co jest potrzebny?
  5. Jak działają i ile kosztują hybrydowe instalacje fotowoltaiczne?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Adam Witkowski
Adam Witkowski

Jako pasjonat fotowoltaiki, przemierzam promieniste szlaki słoneczne w poszukiwaniu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań. Na blogu odkryjecie nie tylko techniczne aspekty paneli fotowoltaicznych, ale także inspiracje, jak integrować zrównoważoną energię słoneczną z codziennym życiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły