Kolejni amerykańscy prosumenci tracą na net-billingu: co to oznacza?

Kolejni amerykańscy prosumenci tracą na net-billingu: co to oznacza?
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski17.02.2024 | 5 min.

Net-billing ze zmiennymi stawkami za energię jako formę rozliczeń prosumentów przyjęła w ubiegłym roku Kalifornia. To spowodowało duży spadek inwestycji w domową fotowoltaikę. Teraz podobny sposób rozliczeń wprowadza kolejny amerykański stan Idaho. Również w tym przypadku ma to skutkować mniejszymi korzyściami dla prosumentów. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega ten system i jakie mogą być jego konsekwencje.

Jak nowy system rozliczeń działa

W nowym systemie rozliczeń net-billingu wprowadzonym w Kalifornii oraz Idaho prosumenci nie są już rozliczani jedynie na podstawie ilości wyprodukowanej i zużytej energii (kWh za kWh). Zamiast tego w systemie tym bierze się pod uwagę wartość energii oddawanej do sieci.

Kluczowe jest to, że wartość ta jest zmienna w zależności od pory dnia, kiedy następuje eksport energii do sieci elektroenergetycznej. W godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię (wieczorem) stawki za kWh są wyższe. Z kolei w szczycie generacji z instalacji fotowoltaicznych (w środku dnia) stawki te są obniżane.

Regulatorzy wprowadzili ten system licząc, że zachęci on prosumentów do zwiększania autokonsumpcji energii z własnych instalacji OZE oraz do inwestowania w magazyny energii. To miałoby odciążyć system elektroenergetyczny.

Jednak jak pokazuje przykład Kalifornii, która jako pierwsza przyjęła ten model w ubiegłym roku, skutki mogą być odwrotne do zamierzonych.

Wpływ na inwestycje w fotowoltaikę

Po wprowadzeniu net-billingu ze zmiennymi stawkami za eksport energii zanotowano znaczny spadek aktywności inwestycyjnej na rynku fotowoltaicznym w Kalifornii. Według szacunków stowarzyszenia CALSSA do końca 2023 roku pracę w sektorze PV mogło stracić nawet 22% wszystkich pracowników, czyli około 17 tysięcy osób.

CALSSA wskazuje, że po zmianach modelu rozliczeń stawki za kWh dla energii oddawanej przez prosumentów do sieci zmalały średnio aż o 75%. To zmniejszyło opłacalność inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne.

Spadek inwestycji po zmianach

Wiele wskazuje na to, że podobny scenariusz może rozegrać się także w Idaho, które od 1 stycznia 2024 roku również przeszło na system net-billingu dla prosumentów.

Według analityków nowe stawki za eksport energii do sieci w Idaho mają wynieść średnio około 5,96 centa za kWh. Dla porównania dotychczasowa średnia wartość to 8,8 centa za kWh.

Oznacza to spadek opłacalności inwestycji w fotowoltaikę rzędu 30%. Jeśli do tego dodać zapowiedziane przez lokalnego dystrybutora energii podwyżki opłat stałych dla odbiorców, to korzyści z posiadania domowej instalacji PV mogą zmaleć jeszcze bardziej.

Czytaj więcej: Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach: wszystko, co powinieneś wiedzieć

Niższe stawki za energię z PV

Jak pokazuje kalifornijski przykład, z perspektywy posiadaczy domowych systemów fotowoltaicznych kluczowe znaczenie ma poziom stawek za energię oddawaną do sieci.

Po przejściu na system net-billingu ze zmiennymi stawkami prosumenci otrzymują średnio o 3 centy za kWh mniej niż dotychczas. Przy standardowym zużyciu energii z sieci na poziomie 10 MWh rocznie daje to stratę rzędu 300 dolarów w skali roku.

System rozliczeń Średnia stawka za 1 kWh eksportu do sieci
Dotychczasowy 8,8 centa
Net-billing 5,96 centa

W rezultacie zwrot z inwestycji w domowe instalacje PV może wydłużyć się nawet o kilka lat. To z pewnością zniechęci część potencjalnych inwestorów do realizacji takich projektów.

Wyższe opłaty uderzą w klientów

Kolejni amerykańscy prosumenci tracą na net-billingu: co to oznacza?

Co więcej, oprócz niższych stawek za oddawaną energię, na zmniejszenie opłacalności wpływają też rosnące opłaty stałe doliczane do rachunków za prąd. W Idaho podniesiono w tym roku miesięczną opłatę serwisową z 5 do 10 dolarów dla odbiorców indywidualnych oraz do 25 dolarów dla firm.

Zdaniem ekspertów Sierra Club ten ruch uderzy zwłaszcza w najuboższych klientów, ale także prosumentów i innych świadomych użytkowników energii. Zniechęci ich do poprawy efektywności energetycznej i autokonsumpcji z OZE.

Inne stany mogą iść tą drogą

Przykład Kalifornii i Idaho pokazuje, że wprowadzenie net-billingu dla prosumentów, mimo deklarowanych korzyści dla systemu elektroenergetycznego, może przynieść negatywne konsekwencje dla rozwoju fotowoltaiki.

Jeśli model ten zostanie powielony także w innych stanach, może to oznaczać wyhamowanie dotychczasowej dynamiki przyrostu mocy PV w USA. Nie można też wykluczyć, że podobne zmiany w systemie rozliczeń prosumentów zostaną wprowadzone także w Europie.

Co oznacza to dla przyszłości PV

Choć krótkoterminowo zmiana zasad rozliczania prosumentów może zahamować rozwój fotowoltaiki, to długoterminowo technologia PV ma potencjał, by konkurować na rynku energii bez dodatkowych bodźców.

Rosnące ceny energii z sieci powinny rekompensować ewentualne cięcia w programach wsparcia. Do tego malejące koszty instalacji PV i magazynów energii sprawiają, że inwestycje te z roku na rok będą atrakcyjniejsze.

Jednak zmiany w polityce rozliczeń prosumentów mogą spowolnić transformację energetyczną. Stąd regulatorzy i rządy powinny wdrażać je z rozwagą i odpowiedzialnością za losy całego sektora OZE.

Podsumowanie

Wprowadzenie systemu net-billingu dla prosumentów w Stanach Zjednoczonych, który już obowiązuje w Kalifornii i Idaho, może mieć poważne konsekwencje dla rozwoju fotowoltaiki. Nowe zasady rozliczeń energetycznych zakładają bowiem znaczący spadek stawek za energię oddawaną do sieci przez właścicieli domowych systemów PV.

Jednocześnie rosną koszty zakupu energii z sieci, co w połączeniu ze zmienionym systemem opłat za eksport energii do sieci sprawia, że inwestycje prosumentów w OZE stają się znacznie mniej opłacalne. Może to skutecznie zniechęcić kolejnych Amerykanów do instalowania paneli PV, hamując rozwój zielonej transformacji energetycznej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie: co to oznacza dla Polski?
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski

Mam wieloletnie doświadczenie jako instalator systemów fotowoltaicznych. Na blogu wyjaśniam wszystkie techniczne aspekty związane z PV. Dzielę się praktyczną wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły