Koniec dotacji dla prosumentów z Mojego Prądu - co to oznacza dla właścicieli systemów fotowoltaicznych?

Koniec dotacji dla prosumentów z Mojego Prądu - co to oznacza dla właścicieli systemów fotowoltaicznych?
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej26.12.2023 | 7 min.

Wyczerpanie budżetu programu Mój Prąd oznacza koniec dotacji dla prosumentów przynajmniej do czasu uruchomienia kolejnej edycji. Chociaż pierwotnie nabór wniosków miał trwać do 22 grudnia, to środki się skończyły już 15 grudnia. Dla właścicieli systemów fotowoltaicznych istotne jest, czy i kiedy ruszą kolejne dotacje. W 5. edycji najwięcej wniosków dotyczyło właśnie fotowoltaiki. Łącznie w programie złożono ponad 88 tys. wniosków na kwotę przekraczającą 900 mln zł.

Wyczerpanie budżetu programu Mój Prąd

Piąta edycja programu Mój Prąd, oferującego dotacje dla prosumentów, została niespodziewanie zakończona przed czasem. Powodem było wyczerpanie budżetu przeznaczonego na ten cel. Pula środków wynosiła 950 mln zł, a złożono wnioski na łączną kwotę przekraczającą 924 mln zł.

Początkowo nabór miał potrwać do 22 grudnia 2022 roku. Jednak już 15 grudnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że przyjmowanie nowych aplikacji zostało zamknięte. W ostatnich dniach składano nawet 500-700 wniosków dziennie, co sprawiło, że dostępne środki bardzo szybko się wyczerpały.

Najwięcej wniosków o fotowoltaikę

Wśród złożonych wniosków zdecydowanie dominowały te dotyczące dofinansowania instalacji fotowoltaicznych. Było ich ponad 88 tysięcy. Kolejne najpopularniejsze kategorie to pompy ciepła (ponad 15 tys. wniosków), magazyny energii elektrycznej (ponad 9 tys.) oraz magazyny ciepła i systemy zarządzania energią (odpowiednio ponad 5 i 4 tys. wniosków).

Tak duże zainteresowanie prosumentów świadczy o rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii. Wiele osób chce uniezależnić się od wysokich cen prądu i samodzielnie produkować prąd ze słońca. Nic więc dziwnego, że podaż wniosków tak szybko przewyższyła zaplanowany budżet.

Kiedy ruszą dotacje dla prosumentów

Zamknięcie naboru oznacza, że wszystkie nowe wnioski będą odrzucane. Jedyna nadzieja dla osób zainteresowanych dotacją to uruchomienie kolejnej, szóstej edycji programu. Początkowo NFOŚiGW informował, że nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie.

Jednak teraz na stronie Mojego Prądu pojawiła się enigmatyczna informacja o planowanym naborze. Niestety na razie nie podano żadnych szczegółów na temat terminu czy zasad nowej edycji.

Planowane jest uruchomienie kolejnego (szóstego) naboru wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd, o którym będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Z pewnością wiele osób, którym nie udało się złożyć wniosku na czas, z niecierpliwością będzie wypatrywać tych informacji. Jeśli kolejny nabór faktycznie ruszy, przy tak dużym zainteresowaniu trzeba będzie działać bardzo szybko.

Czytaj więcej: Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na 1 kW mocy instalacji?

Czy warto czekać na kolejny nabór wniosków

Osoby rozważające założenie instalacji fotowoltaicznej z pewnością zastanawiają się teraz, czy opłaca im się czekać na ewentualny nowy nabór i szansę na dotację. Niestety na ten moment trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Z jednej strony kolejna edycja Mojego Prądu nie jest w żaden sposób potwierdzona. Nawet jeśli się pojawi, to najpewniej wniosków będzie znacznie więcej niż dostępnych środków. Wielu chętnych ponownie może się rozczarować.

Z drugiej strony 5 tys. zł dotacji na fotowoltaikę to znacząca kwota, która skróci czas zwrotu takiej inwestycji nawet o kilka lat. Dla wielu osób może być więc warto cierpliwie poczekać na rozwój sytuacji zamiast od razu inwestować własne środki.

Jak zwiększyć szanse na dotację

Aby zmaksymalizować swoje szanse w razie uruchomienia kolejnej edycji, warto już teraz zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i informacje. Kluczowe będzie jak najszybsze złożenie kompletnego wniosku po starcie naboru. Im więcej czasu minie, tym większe prawdopodobieństwo, że zabraknie pieniędzy.

Jakie systemy były najpopularniejsze w programie

Koniec dotacji dla prosumentów z Mojego Prądu - co to oznacza dla właścicieli systemów fotowoltaicznych?

Zdecydowanym hitem piątej edycji okazały się instalacje fotowoltaiczne. Tego typu systemy pozwalają prosumentom samodzielnie wytwarzać ekologiczną energię elektryczną ze słońca i obniżać rachunki za prąd.

System Liczba wniosków
Fotowoltaika 88 100
Pompa ciepła 15 200
Magazyn energii elektrycznej 9 300

W czołówce popularnych systemów znalazły się także pompy ciepła oraz magazyny energii elektrycznej. Te ostatnie pozwalają lepiej wykorzystać wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych i mniej jej oddawać do sieci.

Wszystkie wymienione rozwiązania wpisują się w trend rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii i większej niezależności energetycznej prosumentów.

Ile wniosków zostało złożonych w 5. edycji

Piąta odsłona programu Mój Prąd cieszyła się ogromną popularnością.Łącznie złożono ponad 88 tysięcy wniosków o dotację. Biorąc pod uwagę, że budżet wyczerpano po niespełna dwóch tygodniach od rozpoczęcia naboru, tempo składania aplikacji było zawrotne.

W szczytowym okresie dziennie wpływało nawet ponad 500 wniosków. Ostatecznie do dystrybucji trafiło ponad 900 milionów złotych dotacji dla prosumentów na inwestycje w OZE i magazyny energii.

Trudno dokładnie oszacować, ile wniosków mogłoby trafić gdyby nie wcześniejsze zamknięcie naboru. Biorąc jednak pod uwagę rosnącąpopularność programu z edycji na edycję, można przypuszczać, że zainteresowanych wciąż nie brakuje.

Jak działa program Mój Prąd

Program Mój Prąd został uruchomiony w 2019 roku z inicjatywy Ministerstwa Klimatu (wcześniej Ministerstwa Energii). Jego celem było zwiększenie produkcji energii z mikroinstalacji OZE w gospodarstwach domowych.

W ramach programu osoby fizyczne mogą starać się o dofinansowanie różnego rodzaju "zielonych" inwestycji, takich jak:

  • Instalacje fotowoltaiczne
  • Systemy magazynowania energii elektrycznej i ciepła
  • Pompy ciepła
  • Systemy zarządzania energią

Wysokość dotacji wynosi standardowo 5 tys. zł lub nawet 6 tys. zł w przypadku dodatkowych elementów jak magazyny energii. Jest ona wypłacana po pozytywnej weryfikacji złożonego wniosku.

Kolejne edycje cieszą się coraz większą popularnością, o czym świadczy szybkie wyczerpywanie budżetu. Widać rosnące zainteresowanie prosumentów produkcją własnej zielonej energii. Być może to właśnie zapowiedź szerszych zmian w polskiej energetyce.

Podsumowanie

Piąta edycja programu Mój Prąd została niespodziewanie zakończona przed czasem z powodu wyczerpania zaplanowanego budżetu. Wnioski składano w zawrotnym tempie, nawet 500-700 dziennie, co sprawiło, że do 15 grudnia rozdysponowano już niemal całą pulę 900 mln zł dotacji.

Zdecydowaną większość złożonych wniosków, bo aż 88 tysięcy, stanowiły aplikacje o wsparcie na montaż instalacji fotowoltaicznych. Świadczy to o rosnącej popularności przydomowych systemów do produkcji prądu ze słońca wśród polskich prosumentów.

Wprawdzie NFOŚiGW enigmatycznie wspomniał o planowaniu kolejnego naboru w ramach Mojego Prądu, jednak konkretnych informacji na razie brakuje. Osoby zainteresowane dotacją mogą więc jedynie wyczekiwać dalszych komunikatów w tej sprawie.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie, nawet jeśli program zostanie wznowiony, trzeba liczyć się z ogromną konkurencją o środki finansowe. Kluczowe będzie jak najszybsze złożenie poprawnego wniosku po uruchomieniu ewentualnego szóstego naboru.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej

Jestem audytorem energetycznym, specjalizuję się w fotowoltaice. Dzielę się na blogu poradami dotyczącymi projektowania, montażu i serwisowania systemów PV. Pomagam w doborze optymalnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły