Niemiecki deweloper buduje morską farmę wiatrową w Japonii

Niemiecki deweloper buduje morską farmę wiatrową w Japonii
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski21.12.2023 | 6 min.

Niemiecki deweloper buduje morską farmę wiatrową w Japonii. RWE, niemiecki koncern energetyczny, wygrał przetarg na budowę farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii. Będzie to pierwsza taka inwestycja firmy w tym regionie. W ramach konsorcjum z lokalnymi partnerami, RWE zbuduje farmę o mocy 684 MW. Projekt wpisuje się w realizację celów neutralności klimatycznej Japonii do 2050 r.

RWE buduje morską farmę wiatrową

Niemiecki koncern energetyczny RWE wraz z japońskimi partnerami wygrał przetarg na budowę farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii. Będzie to pierwsza taka inwestycja firmy w Azji i Pacyfiku. W ramach konsorcjum z lokalnymi graczami, RWE zbuduje farmę o mocy 684 MW. Projekt wpisuje się w realizację celów neutralności klimatycznej Japonii do 2050 r.

Farma wiatrowa powstanie na stałych fundamentach naprzeciw miast Murakami i Tainai. Składać się będzie z 38 turbin o mocy 18 MW każda. Ich dostawcą będzie amerykański koncern GE. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, RWE wraz z partnerami niezwłocznie przystąpi do realizacji inwestycji. Celem jest aktywna współpraca z interesariuszami, aby zapewnić sprawną budowę.

Pierwszy sukces RWE w Japonii

Jak podkreśla prezes firmy, Markus Krebber, jest to pierwsze takie przedsięwzięcie RWE w Japonii i całym regionie Azji i Pacyfiku. Sukces w przetargu odzwierciedla doświadczenie i zaangażowanie firmy w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. RWE połączyło siły z lokalnymi graczami - Mitsui i Osaka Gas. Ich wiedza doskonale uzupełnia globalne kompetencje RWE w tym obszarze.

Konsorcjum firm zostało wybrane w ramach rządowego przetargu na zaprojektowanie, budowę i obsługę farmy. W ten sposób RWE zadebiutuje na rynku japońskim i całego regionu APAC z zieloną energią z wiatru. Jest to istotny krok zważywszy na ambitne cele neutralności klimatycznej wyznaczone przez tamtejszy rząd.

Współpraca z lokalnymi partnerami

RWE podkreśla, że wraz z japońskimi partnerami - Mitsui i Osaka Gas - chce aktywnie promować rozwój morskiej energetyki wiatrowej w tym kraju. Ma ona stać się jednym z głównych źródeł zielonej energii, wspierając realizację celów neutralności.

Po wygraniu przetargu, konsorcjum firm niezwłocznie przystąpi do dalszych prac nad projektem. Obejmą one uzgodnienia z organami administracji co do planu zagospodarowania przestrzennego dla farmy. RWE zamierza również ściśle współpracować z lokalnymi władzami, społecznościami i sektorem rybołówstwa. Pozwoli to zapewnić sprawną realizację całej inwestycji.

Morska energetyka wiatrowa nabiera coraz większego rozpędu w Japonii i jestem zaszczycony, że wraz z naszymi japońskimi partnerami zostaliśmy wybrani do realizacji tego projektu jako zaufany partner japońskiego rządu – powiedział prezes RWE AG Markus Krebber.

Czytaj więcej: Nowa firma serwisująca morskie farmy wiatrowe uzyskała zgodę urzędu

Farma z turbinami GE o mocy 18 MW

Powstająca u wybrzeży Japonii farma wiatrowa będzie wyposażona w 38 turbin dostarczonych przez amerykański koncern GE. Każda z nich osiągnie moc 18 MW. Łącznie więc farma dostarczy ok. 684 MW zielonej energii elektrycznej do japońskiej sieci.

Turbiny zostaną zamontowane na stałych fundamentach morskich, co pozwoli wykorzystać potencjał wietrzny tego regionu. Farmy przybrzeżne są coraz popularniejsze w Japonii, ponieważ pozwalają na redukcję emisyjności przy relatywnie niskich kosztach realizacji i eksploatacji.

GE od dawna specjalizuje się w dostawach turbin na potrzeby morskich farm wiatrowych. Doświadczenie RWE w budowie i obsłudze takich instalacji pozwoli natomiast na terminowe uruchomienie tego projektu z korzyścią dla regionu i całej Japonii.

Moc zainstalowana morskich farm wiatrowych w Japonii

Rok 2019 2020 2023 2030
MW 64 206 890 10 GW

RWE liderem morskich farm wiatrowych

Niemiecki deweloper buduje morską farmę wiatrową w Japonii

Niemiecki koncern RWE to jeden ze światowych liderów w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Firma może pochwalić się ponad 20-letnim doświadczeniem w projektowaniu, budowie i obsłudze takich instalacji.

Obecnie RWE zarządza 19 działającymi morskimi farmami o łącznej mocy 3,3 GW. Posiada też dwa projekty w trakcie realizacji na wodach Europy. W planach koncernu jest dalsza ekspansja - do 2030 roku globalna moc offshore pod kontrolą firmy ma wzrosnąć do 10 GW.

O dużym potencjale świadczy także fakt, że w Polsce RWE rozwija projekt farmy Baltic II o mocy 350 MW. Jej oddanie planowane jest pod koniec obecnej dekady. Wdrożone mają zostać nowoczesne i innowacyjne rozwiązania techniczne.

Rozwój morskich farm także w Polsce

RWE prowadzi również działalność na polskim Bałtyku. Rozwija tam projekt farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o docelowej mocy 350 MW. W grudniu 2022 firma uzyskała decyzję środowiskową dla niezbędnej infrastruktury przyłączeniowej.

Obejmuje ona m.in. podmorskie i lądowe kable elektroenergetyczne, stację transformatorową oraz fragment linii napowietrznej. Baltic II ma zostać oddana do eksploatacji pod koniec bieżącej dekady. Wdrażane w niej mają być innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność i elastyczność produkcji.

  • Niemiecki RWE buduje pierwszą farmę wiatrową w Japonii w ramach konsorcjum
  • Projekt o mocy 684 MW wpisuje się w cele neutralności klimatycznej
  • RWE wykorzysta turbiny GE o mocy 18 MW każda
  • RWE to lider sektora morskich farm wiatrowych z doświadczeniem na całym świecie
  • Rozwija również projekty na Bałtyku, m.in. polską farmę Baltic II

Podsumowanie

Niemiecki koncern energetyczny RWE wraz z japońskimi partnerami zbuduje pierwszą w Japonii morską farmę wiatrową o mocy 684 MW. Będzie to zarazem debiut firmy na rynku Azji i Pacyfiku z projektem zielonej energii. Inwestycja wpisuje się w realizację celów neutralności klimatycznej wyznaczonych przez rząd Japonii.

Farma powstanie naprzeciw miast Murakami i Tainai, w zachodniej części kraju. Składać się będzie z 38 turbin dostarczonych przez GE, każda o mocy 18 MW. RWE zamierza ściśle współpracować z lokalnymi partnerami, aby zapewnić sprawną realizację projektu i korzyści dla regionu.

Jest to zarazem kolejny krok w ekspansji RWE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Firma jest już światowym liderem z 19 działającymi farmami i planami dalszego wzrostu mocy. Rozwija również projekty na Bałtyku, m.in. polską farmę Baltic II mającą powstać do końca dekady.

Inwestycja w Japonii pokazuje, że RWE widzi duży potencjał w azjatyckim rynku offshore. Przy wsparciu lokalnych partnerów z powodzeniem może tam implementować strategię zielonej transformacji z pożytkiem dla regionu i całego kraju.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  3. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  4. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
  5. Monitoring instalacji fotowoltaicznej - po co jest potrzebny?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski

Mam wieloletnie doświadczenie jako instalator systemów fotowoltaicznych. Na blogu wyjaśniam wszystkie techniczne aspekty związane z PV. Dzielę się praktyczną wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły