Nowe regulacje dla prosumentów w Polsce - Nie przegap zmian

Nowe regulacje dla prosumentów w Polsce - Nie przegap zmian
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej06.05.2024 | 3 min.

Masz mikroinstalację fotowoltaiczną i zastanawiasz się, jak będą wyglądać twoje rozliczenia po 1 lipca 2024 r.? Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje zmiany, dzięki którym sam będziesz mógł wybrać, czy chcesz rozliczać się na podstawie miesięcznej, czy godzinowej ceny energii elektrycznej. To nie jedyna nowość dla prosumentów – resort planuje też wprowadzić wiele innych zmian dotyczących OZE.

Wybór systemu rozliczeń dla prosumentów po 1 lipca 2024 r.

Jeśli posiadasz mikroinstalację fotowoltaiczną, z pewnością z niecierpliwością oczekujesz na zmiany w rozliczeniach prosumentów, które mają wejść w życie 1 lipca 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało, abyś sam mógł wybrać, czy wolisz rozliczać się na podstawie miesięcznej, czy godzinowej ceny energii elektrycznej.

Dotychczas rozliczenia prosumeci w systemie net-billingu opierały się na średniej rynkowej cenie energii z poprzedniego miesiąca (indeks RCEm). Jednak resort klimatu przychylił się do opinii, że rozliczanie na podstawie cen godzinowych może zmniejszyć opłacalność instalacji fotowoltaicznych. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie wyboru.

Zachętą do zmiany systemu rozliczeń na godzinowy ma być możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych środków za wprowadzoną do sieci energię do 30%. Jeśli jednak zdecydujesz się pozostać przy rozliczeniach miesięcznych, wysokość Twojej nadpłaty wyniesie maksymalnie 20%, tak jak dotychczas.

Zmiany w procedurach związanych z OZE i wydawaniu zezwoleń

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii ma na celu również usprawnienie procedur związanych z inwestycjami w energię odnawialną. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce skrócić czas wydawania zezwoleń i decyzji dotyczących instalacji OZE, takich jak:

  • decyzje o pozwoleniu na budowę
  • warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej
  • koncesje na wytwarzanie energii elektrycznej lub ciepła
  • decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
  • wpisy do rejestru wytwórców małych instalacji

Dzięki proponowanym zmianom inwestorzy w OZE będą mogli szybciej realizować swoje projekty, co przyczyni się do rozwoju tej gałęzi energetyki w Polsce.

Ponadto, procedury uzyskania decyzji środowiskowej dla inwestycji OZE, powiązanych z nimi sieci i magazynów energii elektrycznej mają zostać uznane za stanowiące realizację nadrzędnego celu publicznego oraz służące zdrowiu i bezpieczeństwu publicznemu.

Czytaj więcej: Czy warto inwestować w małą turbinę wiatrową? Może się nie opłacać

Przesunięcie wprowadzenia prosumenta wirtualnego na rok 2025

Zdjęcie Nowe regulacje dla prosumentów w Polsce - Nie przegap zmian

Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło również przesunąć o rok wprowadzenie instytucji tzw. prosumenta wirtualnego. Koncepcja ta zakłada, że każdy obywatel będzie mógł nabyć udziały w dużej instalacji OZE, np. farmie wiatrowej, i w ten sposób stać się wirtualnym prosumentem.

Przesunięcie wejścia w życie tych przepisów na 2 lipca 2025 r. jest podyktowane opóźnieniem w uruchomieniu Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE), który jest niezbędny do funkcjonowania instytucji prosumenta wirtualnego.

Analogiczną zmianę terminu resort klimatu chce wprowadzić także w ustawie o inwestycjach wiatrowych, w której powiązano budowę farm wiatrowych z możliwością pozyskania w nich udziałów na zasadzie wirtualnego prosumenta.

Podsumowując, proponowane zmiany przez rząd mają na celu dostosowanie przepisów do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań prosumentów oraz ułatwienie inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce. Zachęcamy do śledzenia dalszego procesu legislacyjnego i skorzystania z wprowadzonych udogodnień.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie: co to oznacza dla Polski?
  3. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  4. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
  5. Monitoring instalacji fotowoltaicznej - po co jest potrzebny?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej

Jestem audytorem energetycznym, specjalizuję się w fotowoltaice. Dzielę się na blogu poradami dotyczącymi projektowania, montażu i serwisowania systemów PV. Pomagam w doborze optymalnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły