Nowe zasady dotyczące net-meteringu w Holandii - co się zmieni?

Nowe zasady dotyczące net-meteringu w Holandii - co się zmieni?
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej27.05.2024 | 3 min.

Holenderscy politycy zdecydowali o dalszym losie systemu rozliczeń prosumentów w tym kraju. Po wielu burzliwych dyskusjach nowa koalicja rządząca postanowiła, że net-metering zostanie utrzymany do końca 2026 roku, a od 2027 roku zostanie wycofany. Co kryje się za tą decyzją i jakie konsekwencje będzie miała dla rynku fotowoltaiki dachowej?

Holandia wycofuje net-metering od 2027 roku

Holenderscy politycy po burzliwej debacie zdecydowali o wycofaniu systemu net-meteringu do 2027 roku. Obecnie prosumenci w Holandii mogą korzystać z tego systemu rozliczeń, który umożliwia im bilansowanie energii wprowadzanej do sieci z pobraną. Jednak od 2027 roku net-metering w Holandii zostanie zlikwidowany.

Decyzja ta ma swoje uzasadnienie - władze wskazywały, że net-metering jest formą nadmiernego wsparcia dla prosumentów w sytuacji znacznego spadku cen instalacji fotowoltaicznych. Ponadto, obecny system rozliczeń miał zniechęcać gospodarstwa domowe do inwestowania w magazyny energii.

Warto jednak podkreślić, że proponowane nowe zasady rozliczeń prosumentów w Holandii nie zostały jeszcze ogłoszone. Biorąc pod uwagę dotychczasowe dyskusje, można się spodziewać rozwiązania uwzględniającego bieżące ceny energii na rynku hurtowym.

Przyszłość energetyki rozproszonej w Holandii

Decyzja o wycofaniu net-meteringu w Holandii ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju energetyki rozproszonej w tym kraju. Przez lata system ten przyczynił się do szybkiego upowszechnienia paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych.

Holenderska branża fotowoltaiczna przyznawała jednak, że utrzymanie net-meteringu w dłuższej perspektywie mogłoby zahamować rozwój rynku. Kluczowym wyzwaniem staje się więc znalezienie nowych mechanizmów wspierających energetykę rozproszoną, ale jednocześnie motywujących prosumentów do inwestycji w magazyny energii.

Eksperci przewidują, że w przyszłości coraz większą rolę w energetyce rozproszonej odgrywać będą właśnie domowe instalacje magazynowania energii. Pozwolą one na efektywniejsze bilansowanie produkcji i zużycia, co ma kluczowe znaczenie dla stabilności sieci.

Rola magazynów energii w fotowoltaice prosumenckiej

Stowarzyszenia branżowe, takie jak Energy Storage NL i Netbeheer Nederland, już od dawna apelowały o potrzebę upowszechnienia magazynów energii wśród prosumentów. Ma to związek z niezwykle dynamicznym przyrostem mocy zainstalowanej w fotowoltaice w Holandii w ostatnich latach.

  • W 2023 roku Holandia była piątym największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie.
  • Zainstalowano tam elektrownie PV o łącznej mocy 4,5 GW.

Taki rozwój energetyki rozproszonej stanowi wyzwanie dla operatorów sieci, którzy muszą zapewnić jej stabilność. Domowe magazyny energii mogłyby odegrać kluczową rolę w rozwiązaniu tego problemu, zwiększając poziom samowystarczalności energetycznej prosumentów.

Pozostaje mieć nadzieję, że nowe regulacje dotyczące rozliczeń prosumentów w Holandii będą sprzyjać upowszechnieniu magazynów energii. To krok w stronę bardziej zrównoważonej i efektywnej energetyki rozproszonej.

Najczęstsze pytania

Net-metering to system rozliczeń dla prosumentów, który umożliwia bilansowanie energii wprowadzonej do sieci z pobraną. Dzięki temu nie płacą oni za energię, której sami nie zużyli, ale dostarczyli do operatora.

Zgodnie z decyzją holenderskich polityków, net-metering zostanie wycofany od 2027 roku. Do tego czasu prosumenci będą mogli korzystać z tego systemu rozliczeń.

Główną przyczyną jest obawa, że net-metering stanowi nadmierne wsparcie dla prosumentów w sytuacji znacznego spadku cen instalacji fotowoltaicznych. Ponadto miał on zniechęcać do inwestycji w magazyny energii.

Nowe zasady rozliczeń nie zostały jeszcze ogłoszone. Biorąc pod uwagę dotychczasowe dyskusje, można się spodziewać rozwiązania uwzględniającego bieżące ceny energii na rynku hurtowym.

Magazyny energii pozwalają na efektywniejsze bilansowanie produkcji i zużycia energii przez prosumentów. To kluczowe dla stabilności sieci w sytuacji dynamicznego wzrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie: co to oznacza dla Polski?
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej

Jestem audytorem energetycznym, specjalizuję się w fotowoltaice. Dzielę się na blogu poradami dotyczącymi projektowania, montażu i serwisowania systemów PV. Pomagam w doborze optymalnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły