Przyszłość prosumentów energii: analiza rynku i prognozy na przyszłość energii odnawialnej.

Przyszłość prosumentów energii: analiza rynku i prognozy na przyszłość energii odnawialnej.
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski06.02.2024 | 6 min.

Przyszłość prosumentów energii staje pod znakiem zapytania w obliczu zmieniających się przepisów i rosnących cen energii. Jednak analitycy przewidują dalszy wzrost popularności mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz systemów magazynowania energii. W artykule przedstawiamy aktualne trendy na polskim rynku PV, prognozy analityków na 2024 rok oraz opinię ekspertki z firmy Otovo na temat kondycji i perspektyw rozwoju rynku prosumentów.

Prognozy cen energii na 2024 r.

Eksperci przewidują, że w 2024 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych znacząco wzrosną. Po zakończeniu obowiązywania mechanizmów mrożenia cen, rachunki za prąd mogą być wyższe nawet o 60-70% w porównaniu do aktualnych stawek.

Dodatkowo od 1 lipca 2024 roku zmieni się system rozliczeń prosumentów - zamiast dotychczasowej średniej ceny hurtowej, będą oni rozliczani według średnich cen energii w poszczególnych godzinach doby. To sprawi, że opłacalność autokonsumpcji i magazynowania energii jeszcze wzrośnie.

Wpływ na rynek instalacji fotowoltaicznych

Wyższe ceny energii elektrycznej spowodują skrócenie okresu zwrotu z inwestycji w mikroinstalacje PV, co zachęci nowych klientów do ich montażu. Z drugiej strony, zmieniające się zasady rozliczeń godzinowych wzmocnią trend montowania systemów z magazynami energii.

Firmy takie jak Otovo prognozują, że już w 2024 roku połowa ich klientów będzie decydować się na instalacje wyposażone w magazyny, a w perspektywie kolejnych lat odsetek ten ma wzrosnąć do 100%.

Wzrost popularności magazynów energii

Według ekspertów branży fotowoltaicznej, rynek systemów magazynowania energii rośnie w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu praktycznie nikt nie montował magazynów, a obecnie robi to nawet 30% nowych klientów firm instalacyjnych.

Dobrze obrazuje to przykład Otovo. W 2022 roku tylko 1 na 100 ich klientów decydował się na magazyn, podczas gdy w ostatnich miesiącach 2023 roku, było to już 3 na 10 klientów.

Naszym celem jest, żeby co drugi klient decydował się na instalację z magazynem lub chociażby na falownik hybrydowy lub półhybrydowy, aby mieć możliwość montażu magazynu energii w przyszłości - Paulina Ackermann, Otovo.

Dzięki magazynom energii można osiągnąć nawet 74% samowystarczalność energetyczną, co przekłada się na realne oszczędności w domowym budżecie.

Czytaj więcej: Koniec dotacji dla prosumentów z Mojego Prądu - co to oznacza dla właścicieli systemów fotowoltaicznych?

Niższe ceny instalacji fotowoltaicznych

Ostatnie miesiące na globalnym rynku paneli fotowoltaicznych cechowała się ogromną nadpodażą i mocnymi spadkami cen. Przełożyło się to również na niższe koszty montażu instalacji w Polsce:

  • Spadek ceny instalacji 10 kWp z ok. 40-42 tys. zł do 34-35 tys. zł
  • Wyższa moc sprzedawanych instalacji - np. w Otovo ze średnio 6,3 kWp w 2022 do 7,6 kWp w 2023

Niektórzy eksperci spodziewają się jednak, że w dłuższej perspektywie niskie marże producentów paneli mogą zahamować rozwój nowych projektów i moce produkcyjne będą rosły wolniej niż zapotrzebowanie. W konsekwencji może to ponownie windować ceny w górę.

Zmiany w systemie rozliczeń prosumentów

Przyszłość prosumentów energii: analiza rynku i prognozy na przyszłość energii odnawialnej.

Kolejna istotna zmiana na rynku dotyczy zasad rozliczania prosumentów. Od 1 lipca 2024 w miejsce dotychczasowego net-billingu opartego na średniej cenie energii, będzie obowiązywał billing oparty na cenach godzinowych giełdy energii.

Oznacza to, że opłacalność zużywania własnej energii jeszcze wzrośnie, bo w godzinach szczytowego zapotrzebowania można będzie zaoszczędzić znacznie więcej. Z drugiej strony nieprzewidywalność i wahania cen mogą negatywnie wpłynąć na stabilność zwrotu z inwestycji.

System rozliczeń Zalety Wady
Net-billing godzinowy - wyższe oszczędności w godzinach szczytu - mniej przewidywalne i stabilne zwroty
Net-billing miesięczny - stabilniejszy zwrot z inwestycji - niższe oszczędności

Kim są klienci instalacji fotowoltaicznych

Z badania firmy Otovo wynika, że największą grupą (50%) kupującą instalacje fotowoltaiczne są osoby w wieku 40-50 lat. Są to konsumenci, którzy cenią jakość, stabilność działania oraz długą gwarancję produktów.

Mniejszym zainteresowaniem PV cieszy się wśród najmłodszych grup wiekowych 20-30 lat. Może to wynikać m.in. z tego, że część tych osób nie posiada jeszcze własnego domu, a inwestycja w instalację nie jest dla nich priorytetem.

Perspektywy zmian w strukturze klientów

Eksperci przewidują jednak, że w nadchodzących latach struktura prosumentów będzie się zmieniać. Wraz ze wzrostem świadomo

Eksperci przewidują jednak, że w nadchodzących latach struktura prosumentów będzie się zmieniać. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i dostępności atrakcyjnych finansowo ofert, coraz więcej młodych osób będzie decydować się na własne mikroinstalacje OZE.

Możliwości finansowania zakupu instalacji PV

Koszt instalacji fotowoltaicznej to nadal duża inwestycja rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego dla wielu klientów kluczowe znaczenie mają dostępne opcje dofinansowania zakupu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest program "Mój Prąd" z dotacjami do 5 tys. zł na instalację. Inną opcją jest kredyt lub leasing konsumencki na zakup i montaż mikroinstalacji PV.

Tę ostatnią formę finansowania oferuje na polskim rynku firma Otovo. Klient płaci wtedy miesięczne raty przez np. 20 lat, w zamian otrzymując gwarancję na cały ten okres na wszystkie elementy systemu.

Tego typu oferty finansowe mają kluczowe znaczenie, aby fotowoltaika była bardziej dostępna i mogła zyskać szersze grono zwolenników. Jak pokazuje doświadczenie innych krajów, im łatwiej dostępne stają się „zielone” technologie, tym szybciej zyskują popularność.

Podsumowanie

Przedstawiona analiza wskazuje, że w nadchodzących latach rynek prosumentów energii będzie rósł, choć w nieco zmienionych warunkach. Po okresie zamrożenia cen energii, w 2024 roku prognozuje się ich znaczący wzrost, co wpłynie pozytywnie na zwrot z inwestycji w mikroinstalacje PV.

Jednocześnie nowe zasady rozliczeń net-billingowych oparte na cenach godzinowych giełdy energii, zwiększą opłacalność magazynowania wytworzonej energii. W efekcie przewiduje się dalszy boom na systemy z bateriami.

Wprawdzie w ostatnim czasie miał miejsce spadek cen paneli PV, ale w dłuższej perspektywie eksperci spodziewają się ponownego wzrostu kosztów instalacji. Niemniej dostępność atrakcyjnych form finansowania, takich jak leasing konsumencki, może zachęcić nowe grupy klientów do zainteresowania się tą technologią.

Przyszłość fotowoltaiki rysuje się więc w kolorowych barwach, choć wiele będzie zależało od utrzymania wsparcia ze strony rządu i możliwości magazynowania coraz większych nadwyżek produkowanej energii elektrycznej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski

Mam wieloletnie doświadczenie jako instalator systemów fotowoltaicznych. Na blogu wyjaśniam wszystkie techniczne aspekty związane z PV. Dzielę się praktyczną wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły