Szkolenie pracowników do energetyki wiatrowej przez EDF Renewables

Szkolenie pracowników do energetyki wiatrowej przez EDF Renewables
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski25.01.2024 | 5 min.

Szkolenie pracowników do energetyki wiatrowej przez EDF Renewables to program mający na celu przekwalifikowanie górników do pracy w branży OZE. We współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, EDF Renewables Polska przeszkoliło już pierwszą grupę pracowników, a kolejna edycja rusza wkrótce. Po ukończeniu kompleksowych szkoleń, górnicy zdobędą certyfikaty Global Wind Organization, dzięki czemu będą mogli podjąć pracę przy instalacji i serwisowaniu turbin na całym świecie.

Współpraca z górnikami w ramach programu szkoleniowego

EDF Renewables Polska nawiązało współpracę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK), aby przeszkolić grupę górników do pracy w branży energetyki wiatrowej. W ramach programu „Wiatr – Kopalnia możliwości” odbyło się już spotkanie z ponad 40 kandydatami do drugiej edycji szkoleń.

Celem współpracy jest umożliwienie górnikom przekwalifikowania się na techników i serwisantów farm wiatrowych. Dzięki temu będą oni mogli kontynuować karierę zawodową w nowej, perspektywicznej branży OZE.

Szczegóły dotyczące programu szkoleniowego

Program „Wiatr – Kopalnia możliwości” jest realizowany przez EDF Renewables Polska, firmę szkoleniową Vulcan Training & Consultancy oraz SRK. Obecna edycja szkoleń jest kontynuacją pierwszej, która miała miejsce w październiku 2023 r.

Przyszli specjaliści od turbin wiatrowych zapoznają się m.in. z zasadami bezpieczeństwa pracy na wysokościach, udzielania pierwszej pomocy oraz obsługi maszyn budowlanych. Oprócz tego szkolenie obejmie zagadnienia techniczne z zakresu mechaniki, hydrauliki i elektryki.

Szkolenia dla górników zakończone certyfikatem zakończone certyfikatem

Kompleksowe szkolenia w ramach programu są akredytowane przez Global Wind Organization. Oznacza to, że po ich ukończeniu górnicy otrzymają certyfikat honorowany na całym świecie.

Umożliwi im to podjęcie pracy przy budowie i serwisie turbin wiatrowych nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jest to zatem cenna kwalifikacja, pozwalająca odnaleźć się na globalnym rynku pracy w sektorze OZE.

Pierwsi absolwenci już pracują w energetyce wiatrowej

W pierwszej edycji programu wzięło udział kilkudziesięciu górników. Po dwutygodniowych szkoleniach uzyskali oni certyfikaty Global Wind Organization, UDT oraz SEP. Niektórzy z nich już podjęli zatrudnienie w firmach z branży.

Czytaj więcej: Duńczycy zainicjują nowy etap największej farmy wiatrowej na świecie

Global Wind Organization - standard w energetyce wiatrowej - standard w energetyce wiatrowej

Global Wind Organisation (GWO) jest międzynarodową organizacją ustanawiającą standardy szkoleniowe w zakresie bezpieczeństwa pracy w energetyce wiatrowej.

Opracowuje ona programy i wytyczne, które są uznawane przez większość firm z branży na całym świecie. Dzięki temu pracownik posiadający certyfikat GWO może podjąć pracę u różnych pracodawców w sektorze OZE bez dodatkowych szkoleń.

Perspektywy pracy w energetyce wiatrowejpracy w energetyce wiatrowej

Szkolenie pracowników do energetyki wiatrowej przez EDF Renewables

Branża energetyki wiatrowej dynamicznie się rozwija i ma dobre perspektywy na przyszłość. W Polsce powstają kolejne farmy wiatrowe, a do 2025 r. planowane jest uruchomienie projektów o łącznej mocy 1 GW.

Oznacza to, że rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, którzy będą obsługiwać i serwisować turbiny. Stąd też programy szkoleniowe dla górników to dobra okazja do zmiany branży i kontynuowania kariery w OZE.

Przekwalifikowanie pracowników sektora górniczego

Transformacja energetyczna i stopniowe odchodzenie od węgla oznacza, że część górników będzie musiała zmienić zawód. Dlatego coraz więcej firm energetycznych oferuje im wsparcie w postaci szkoleń i możliwości przekwalifikowania.

Przykładem jest program „Wiatr – Kopalnia możliwości”, ale podobne inicjatywy prowadzą też inne podmioty – m.in. OX2 i Windhunter Academy.

Dzięki temu pracownicy z branży wydobywczej zdobywają nowe kompetencje i mają szansę kontynuować karierę w sektorze odnawialnych źródeł energii, który przeżywa obecnie boom inwestycyjny.

Podsumowanie

Artykuł omawia program szkoleniowy „Wiatr – Kopalnia możliwości”, realizowany przez EDF Renewables Polska we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Jego celem jest przekwalifikowanie górników na techników i serwisantów farm wiatrowych.

Szkolenie obejmuje zagadnienia BHP, pierwszej pomocy oraz aspekty techniczne związane z turbinami. Po jego ukończeniu uczestnicy otrzymują certyfikat Global Wind Organization, uprawniający do pracy w branży na całym świecie.

Artykuł podkreśla, że energetyka wiatrowa dynamicznie się rozwija i potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. Stąd też programy skierowane do górników to dobra okazja do zmiany ścieżki zawodowej i kontynuowania kariery w OZE.

Transformacja energetyczna wymusza stopniowe odchodzenie od węgla, dlatego coraz więcej firm oferuje górnikom wsparcie w postaci szkoleń i możliwości przekwalifikowania się.

Najczęstsze pytania

Program jest organizowany przez EDF Renewables Polska, firmę szkoleniową Vulcan Training & Consultancy oraz Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Program jest skierowany do pracowników sektora górniczego, których celem jest przekwalifikowanie się na techników i serwisantów farm wiatrowych. Umożliwia im podjęcie pracy w branży OZE.

W programie znajdują się szkolenia z zakresu bhp, pierwszej pomocy, obsługi maszyn budowlanych, a także zagadnień technicznych dotyczących turbin wiatrowych.

Uczestnicy otrzymują certyfikat Global Wind Organization, który jest honorowany na całym świecie. Umożliwia podjęcie pracy przy turbinach wiatrowych w wielu krajach.

W pierwszej edycji programu wzięło udział kilkudziesięciu górników, którzy po ukończeniu szkoleń zdobyli cenne kwalifikacje w branży OZE.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alek Kalinowski
Alek Kalinowski

Mam wieloletnie doświadczenie jako instalator systemów fotowoltaicznych. Na blogu wyjaśniam wszystkie techniczne aspekty związane z PV. Dzielę się praktyczną wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły