Tauron buduje kolejną farmę wiatrową na polskim rynku energii odnawialnej

Tauron buduje kolejną farmę wiatrową na polskim rynku energii odnawialnej
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej15.12.2023 | 3 min.

Farma wiatrowa Sieradz to kolejny projekt zielonej energii realizowany przez Tauron. Spółka buduje obecnie pięć farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW, co wpisuje się w założenia strategii Zielonego Zwrotu. Do 2030 roku Tauron zamierza dysponować 1100 MW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych. Nowa farma w Sieradzi będzie się składać z 8 turbin o mocy od 2 do 3,3 MW każda. Ma ona zostać oddana do użytku w 2025 roku i dostarczać energię dla 39 tysięcy gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa Sieradz budowana przez Tauron

Tauron buduje nową farmę wiatrową Sieradz w województwie łódzkim. Będzie się ona składać z ośmiu turbin wiatrowych - sześciu o mocy 3,3 MW każda i dwóch o mocy 2 MW każda. Łączna moc farmy wyniesie 26 MW.

Farma zlokalizowana będzie w gminie Wróblew i ma zostać oddana do użytku w 2025 roku. Wcześniej, bo już na początku 2024 roku, ruszą prace przygotowawcze, a w drugiej połowie 2024 roku mają powstać fundamenty i rozpocznie się transport turbin. Pierwsze napięcie planowane jest na trzeci kwartał 2025 roku.

Inwestycję realizować będzie spółka Tauron Zielona Energia. Szacuje się, że roczna produktywność farmy wyniesie 3277 MWh na 1 MW mocy zainstalowanej. Pozwoli to na wytworzenie energii w skali roku dla 39 tysięcy gospodarstw domowych.

Pozwolenie na budowę usprawni realizację

Tauron kupił projekt farmy w Sieradzu wraz z pozwoleniem na budowę, co powinno ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji. Nie będzie potrzeby ubiegania się o odrębne zgody i decyzje administracyjne.

Zdaniem prezesa Taurona Zielona Energia, dzięki temu pierwsze prace przygotowawcze będą mogły ruszyć na początku 2024 roku, a oddanie farmy do eksploatacji nastąpi jeszcze w tym samym roku.

Ponad 160 MW mocy w budowie OZE w Grupie

Farma wiatrowa Sieradz to kolejny projekt zielonej energii realizowany obecnie przez Tauron. Grupa buduje już pięć farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW.

Łącznie z farmą Sieradz w budowie mamy pięć farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW i dwie farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Trzy farmy wiatrowe mają zostać uruchomione w 2023 roku - w Mierzynie (58 MW), Gamowie (33 MW) i Warblewie (30 MW). Natomiast pierwszy prąd z farmy Nowa Brzeźnica (20 MW) popłynie w 2025 roku, czyli w tym samym czasie, co z farmy Sieradz.

Kluczowa rola OZE w strategPodsumowanie

Czytaj więcej: Jak wyliczyć opłacalność montażu instalacji fotowoltaicznej?

Podsumowanie

Tauron buduje kolejną farmę wiatrową na polskim rynku energii odnawialnej

Tauron realizuje ambitny plan rozwoju odnawialnych źródeł energii w ramach strategii Zielonego Zwrotu. Obecnie buduje pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW, a do 2030 roku zamierza osiągnąć 1100 MW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych. Jednym z kluczowych projektów jest farma wiatrowa Sieradz, która ma powstać do końca 2025 roku.

Farma w Sieradzi będzie produkować rocznie energię w ilości wystarczającej dla 39 tysięcy gospodarstw domowych. Składać się będzie z 8 turbin o mocy od 2 do 3,3 MW każda. Inwestycja znajduje się na zaawansowanym etapie przygotowań i pierwsze prace rozpoczną się na początku 2024 roku.

Wszystkie realizowane projekty farm wiatrowych mają kluczowe znaczenie dla transformacji Taurona w kierunku zielonej energetyki. Obecnie grupa dysponuje już 606 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach, z czego 417 MW w elektrowniach wiatrowych.

Inwestycje te są niezwykle istotne nie tylko dla samego Taurona, ale dla całego polskiego rynku energii. Przyczynią się do zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym kraju i realizacji celów klimatycznych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Ekstra możliwość na samochód elektryczny dla Polaków! Nowe dopłaty wprowadzane
  3. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  4. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  5. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej

Jestem audytorem energetycznym, specjalizuję się w fotowoltaice. Dzielę się na blogu poradami dotyczącymi projektowania, montażu i serwisowania systemów PV. Pomagam w doborze optymalnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły