Pierwsze prognozy produkcji energii z OZE 2024: co przyniesie przyszłość?

Pierwsze prognozy produkcji energii z OZE 2024: co przyniesie przyszłość?
Autor Adam Witkowski
Adam Witkowski24.02.2024 | 6 min.

Energia z odnawialnych źródeł energii odgrywa coraz większą rolę w Europie. Analitycy firmy Rystad Energy przygotowali prognozy produkcji energii z OZE w 2024 roku. Wynika z nich, że największy przyrost nastąpi w fotowoltaice, zwłaszcza w Niemczech. Wzrośnie też udział energii odnawialnej w ogólnym miksie energetycznym, przy jednoczesnym spadku wykorzystania paliw kopalnych. OZE mają w pełni pokryć wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie.

Produkcja energii z OZE w Europie w 2024 roku

Energia odnawialna odgrywa coraz większą rolę w Europie. Wynika to z unijnej polityki klimatycznej i celów redukcji emisji CO2. Analitycy przewidują, że w 2024 roku udział OZE w miksie energetycznym będzie rekordowo wysoki.

Firma Rystad Energy opublikowała prognozy dotyczące produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w Europie w 2024 roku. Wynika z nich, że nastąpi znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2023. Głównie dzięki rozwojowi fotowoltaiki, ale także farm wiatrowych.

Eksperci szacują, że produkcja energii słonecznej wzrośnie aż o 50 TWh. To efekt przyrostu mocy zainstalowanej w panelach fotowoltaicznych, który w 2023 roku wyniósł rekordowe 60 GW. Jednocześnie prognozy na 2024 rok zakładają większe nasłonecznienie, co przełoży się na zwiększoną generację prądu z promieni słonecznych.

Z kolei wzrost produkcji energii wiatrowej szacowany jest na 38 TWh. To mniej niż w rekordowym pod tym względem 2023 roku, kiedy wyniósł 50 TWh. Niemniej nadal jest to znaczący przyrost, na który wpływ będą miały nowe farmy wiatrowe.

Dwukrotny wzrost fotowoltaiki w Niemczech

Kluczowym rynkiem dla rozwoju fotowoltaiki w Europie będą w 2024 roku Niemcy. Już w ubiegłym roku był to kraj z największym przyrostem nowych mocy PV, sięgającym 14 GW. Teraz analitycy spodziewają się ponad dwukrotnego wzrostu produkcji energii słonecznej u naszych zachodnich sąsiadów.

Sprzyjać temu mają zarówno rosnące moce zainstalowane, jak i prognozowane większe nasłonecznienie. W efekcie Niemcy zwiększą niezależność energetyczną i zmniejszą import energii elektrycznej z innych krajów. To ważny element transformacji niemieckiej energetyki w kierunku zeroemisyjnym.

W 2023 roku Niemcy stały się importerem netto energii, podczas gdy wcześniej były jej eksporterem. Winne temu były m.in. niska produkcja z OZE, wyłączanie elektrowni jądrowych i spadek wytwarzania z węgla. Aby zapewnić bezpieczeństwo, konieczna jest dywersyfikacja źródeł i wzrost udziału odnawialnych.

Rozwój PV w Niemczech

W ubiegłym roku w Niemczech przybyło 6,5 GW mocy PV w segmencie domowym. Pozwoli to zaspokoić roczne zapotrzebowanie 1,3 mln gospodarstw domowych. Kolejne 3,5 GW zainstalowano w sektorze komercyjnym i przemysłowym.

Dużą popularnością cieszą się małe instalacje na dachach i balkonach. Dają możliwość taniego i ekologicznego pozyskiwania energii na własne potrzeby, zwiększając lokalną niezależność energetyczną.

Wolniejsze tempo rozwoju energetyki wiatrowej

Choć wzrost udziału wiatru w europejskim miksie energetycznym będzie kontynuowany, to tempo rozwoju może być wolniejsze niż w latach ubiegłych. Wynika to m.in. z ograniczeń przestrzennych i infrastrukturalnych.

W 2024 roku, według Rystad Energy, można się spodziewać przyrostu mocy zainstalowanej w wietrze na poziomie ok. 25 GW. To znacznie mniej niż w rekordowym 2023 roku i poniżej potrzeb, by zrealizować cele klimatyczne UE.

Ograniczeniami dla nowych inwestycji są m.in. dostępność terenów, opór społeczny, a także przepustowość sieci elektroenergetycznych. Konieczne są zmiany legislacyjne ułatwiające rozwój morskich farm wiatrowych i modernizacja infrastruktury przesyłowej.

Kluczowe znaczenie morskiej energetyki wiatrowej

Podstawą dla dalszej ekspansji energetyki wiatrowej będą projekty realizowane na morzu. Dają dostęp do lepszego wietrza i nie napotykają na ograniczenia przestrzenne. Morze Bałtyckie ma duży potencjał w tym zakresie.

Aby go wykorzystać, konieczne są jednak zmiany legislacyjne, usprawniające procesy administracyjne i skracające czas inwestycji. Równie ważna jest rozbudowa sieci przesyłowych, aby przesłać wytworzoną na morzu energię do odbiorców.

OZE zaspokoi wzrost zapotrzebowania na energię

Według analityków wzrost produkcji z odnawialnych źródeł w 2024 roku pozwoli w pełni pokryć prognozowany niewielki wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie.

Oznacza to, że OZE zaspokoją dodatkowe potrzeby, nie będzie konieczności zwiększania wytwarzania z konwencjonalnych źródeł. Wręcz przeciwnie, ze względu na rosnącą podaż zielonej energii, możliwe będzie ograniczenie produkcji ze źródeł kopalnych.

– skomentował Vegard Wiik Vollset, analityk z firmy Rystad Energy. Podkreśla to strategiczne znaczenie odnawialnych źródeł energii dla bezpieczeństwa energetycznego i dekarbonizacji w UE.

Spadek wykorzystania paliw kopalnych

W 2024 roku analitycy spodziewają się kontynuacji spadku zapotrzebowania na energię elektryczną wytwarzaną z paliw kopalnych, choć w wolniejszym tempie niż w 2023 roku.

Prognozowane zmniejszenie produkcji z tych źródeł ma wynieść około 60 TWh. Dla porównania, w minionym roku spadek wyniósł aż 116 TWh i był największy w historii. To efekt rosnącego udziału OZE przy niewielkim wzroście całkowitego zapotrzebowania.

Źródło energii Zmiana produkcji (TWh)
Wiatr +38
Fotowoltaika +50
Paliwa kopalne -60

Jak wynika z tabeli, spadek wytwarzania z paliw kopalnych zostanie z nawiązką zrekompensowany przez OZE. Pozwoli to zmniejszyć emisje i import paliw.

Najwyższy udział OZE w historii

W efekcie opisanych zmian udział odnawialnych źródeł energii w całości produkcji energii elektrycznej w Europie będzie rekordowo wysoki. Szacuje się, że może osiągnąć około 45%. Dla porównania, w 2021 roku wynosił 38%.

Liderem pozostanie energetyka wodna z udziałem około 10-12%, ale najszybciej rozwijać się będą fotowoltaika i wiatr. Kluczowe znaczenie dla rozwoju OZE ma wsparcie regulacyjne i inwestycyjne ze strony UE.

Prognozy na 2024 rok pokazują, że transformacja energetyczna w Europie postępuje. Choć wciąż zbyt wolno, by osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Niezbędne jest utrzymanie wysokiego tempa rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii w kolejnych latach.

Podsumowanie

Analitycy przewidują znaczny wzrost produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Europie w 2024 roku, zwłaszcza z fotowoltaiki i wiatru. Sprzyjać temu mają rosnące moce zainstalowane i korzystne warunki pogodowe. Dzięki OZE zostanie zaspokojone całe dodatkowe zapotrzebowanie na energię, przy jednoczesnym ograniczeniu wykorzystania paliw kopalnych. Udział zielonej energii w miksie elektroenergetycznym sięgnie historycznego maksimum na poziomie około 45%.

Prognozy pokazują, że transformacja energetyczna w kierunku odnawialnym postępuje, choć wciąż za wolno, by zrealizować cele neutralności klimatycznej. Konieczne jest utrzymanie wysokiego tempa rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii w nadchodzących latach.

Najczęściej zadawane pytania

Największy przyrost produkcji energii elektrycznej prognozowany jest w fotowoltaice, szacowany na 50 TWh. Duży wzrost nastąpi także w energetyce wiatrowej - o 38 TWh. Pozostałe odnawialne źródła będą rosnąć wolniej.

Kluczowe znaczenie dla rozwoju fotowoltaiki będzie miał rynek niemiecki. W 2024 roku można się spodziewać ponad dwukrotnego wzrostu produkcji energii słonecznej u naszych zachodnich sąsiadów w stosunku do 2023 r.

Według prognoz wzrost produkcji z odnawialnych źródeł w pełni pokryje niewielki wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie wytwarzania z paliw kopalnych.

Przewiduje się, że udział odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii elektrycznej w Europie sięgnie około 45%. Będzie to rekordowo wysoki poziom.

Niezbędne jest utrzymanie wysokiego tempa przyrostu zeroemisyjnych mocy wytwórczych, wsparcie regulacyjne i inwestycje ze strony UE. Tylko w ten sposób możliwa jest transformacja energetyczna i osiągnięcie neutralności klimatycznej.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  3. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  4. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
  5. Monitoring instalacji fotowoltaicznej - po co jest potrzebny?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Adam Witkowski
Adam Witkowski

Jako pasjonat fotowoltaiki, przemierzam promieniste szlaki słoneczne w poszukiwaniu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań. Na blogu odkryjecie nie tylko techniczne aspekty paneli fotowoltaicznych, ale także inspiracje, jak integrować zrównoważoną energię słoneczną z codziennym życiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły